Bilancování na přelomu sezón
Do sekce ČR "A" - Články napsal Stefan004 9. prosince 2006 v 18:46. 4117 přečtení.

Můj druhý cyklus na postu trenéra dospělé reprezentace je v půli, takže je na čase tak trochu bilancovat.

Z kvalifikační skupiny 16 jsme podle očekávání postoupili na MS. Cokoliv jiného by znamenalo obrovský neúspěch. Nutno dodat, že počet bodů není úplně takový, jaký jsem si představoval. Nejprve jsme ztratili v Bělorusku, kde mě zaskočil all off domácích. Poté jsme nespravedlivě prohráli na Ukrajině a poslední dvě prohry se staly v posledním dvojzápase v Japonsku a USA, kde už jsme nehráli úplně na krev. Resultuje z toho velmi špatné nasazení pro MS. Rozhodně není pravda, že by vyšší nasazení znamenalo automaticky jednodušší los, ale přeci jen je tam lepší pravděpodobnost. Takhle jsme dostali Turky, Finy a Maďary. Je to dost silná skupina, všechny 4 týmy jsou podle mě v rámci všech 32 postupujících nadprůměrné. Na druhou stranu nikdo nepatří řekněme mezi nejlepších 6. Jsem rád, že se nám alespoň závěrečnými PICy podařilo trochu nahnat TSko, byť Finsko i Turecko na tom budou velice podobně. Podrobně se o naší skupině rozepíšu později.

Shrnutí kvalifikace v jiných skupinách


Plného počtu 36 bodů dosáhly dva týmy- Finsko, se kterým se setkáme v základní skupině a také fenomén kvalifikací na MS- celek Řecka. Řekové podruhé za sebou vstupují na MS z pozice nasazených jedniček, přitom opět rozhodně nepatří ke žhavým adeptům na medaili.
Senzace se obecně v dospělých reprezentacích nestávají zdaleka tak často jako v U20, ale o to větší je to potom událost. Suverénně největší senzací této kvalifikace je nepostup jednoho z nejsilnějších týmů na světě- Belgie. Belgičané měli potíže s národním trenérem (nevím podrobnosti, akorát vím, že se v půli kvalifikace, kdy na tom už byla Belgie velmi zle, konaly nové volby) a i přes výborný finiš nedokázali ze skupiny smrti (Nizozemsko+Maďarsko) postoupit. Další ze širšího okruhu favoritů- tým Anglie- postoupil vyloženě s odřenýma ušima a vykoledoval si velmi těžkou skupinu s Řeckem, Indií a Norskem. Naopak k velkým překvapením v pozitivním slova smyslu patří postup průměrných celků Kolumbie či Jižní Korey.

FARMY


Hodně diskutavené to téma. Naposledy teď během voleb, ale i jindy. Hodně lidí tento problém vidí dost černobíle a není schopno o něm přemýšlet z obou stran. Pokusím se tedy prezentovat něco jako svoje stanovisko, doplněné mnohdy i názory jiných národních trenérů, které se mi líbí…
Zopakuji, že aktivní farmy respektuji, pomáhají našemu týmu k takovým výsledkům, jaké jsou. Některé farmy jsou dokonce schopny zcela normální hry na solidní úrovni… Proti takovým týmům mi připadá nesmyslné jakkoliv zasahovat. Na druhé straně neaktivní farmy se mi nelíbí, ale rozhodně nebudu hráče z nich vyhazovat, každého se snažím v cestu aktivní farmy přesvědčit, ale ne každý to akceptuje. Pokud bych je vyhazoval, poškodilo by nás to a výsledky by šly rychle dolů. Připadá mi zbytečné hrát pod naše možnosti za cenu jakési morální nadřazenosti nad ostatními... Jediným trestem pro tyto neaktivní farmy je tak to, že téměř nehrají přáteláky.
Neaktivní (především) farmy se oprávněně považují za velký problém NT, který je potřeba řešit.

Změna pravidel?

Většina lidí má pocit, že pro HTs by nebylo nic jednoduššího, než zavést pravidlo alá Gaijin nebo Karate pro všechny a problém farem bude vyřešen. Tzn. prostě ustanovit pravidlo, že za reprezentaci nesmí hrát nikdo, kdo bere víc než xyz Euro týdně. Myslím, že by pro tohle zvedli ruce tak maximálně 3-4 národní trenéři, obvykle je to považováno za velmi línou a neúčinnou cestu, jak farmy vymítit. Navíc by to vneslo spoustu absolutně nepřirozených prvků do hry. Když pominu fakt, že se absolutně nejlepší hráč stává jediným přebytečným tréninkem troskou, což je dost absurdní, jsou tu i problémy praktického rázu, předvedu na téměř doslovném přepisu rozhovoru zastánce a odpůrce této změny (oba z řad NT):
Z: Vůbec nechápu, co vám na tom vadí, konečně to vymítí farmy a bude to.
O: Uvědomuješ si, že pouze vyměníš jeden problém za nový? Jak například zabráníš tomu, aby reprezentace nebyly odshora dolů narvané velmi starými diviny, kteří se už do limitu vejdou?
Z: To by se dalo vyřešit- uděláme kromě platového stropu ještě věkový strop. Např. nebude smět hrát nikdo přes 30.
O: Vždyť ale ti multiskilled hráči, kvůli kterým by se taková změna vlastně dělala, dosahují pořádný výkonnosti až někdy ke třicítce, to by neměli moc dlouhou kariéru…
Z: Ale to se dá taky ošetřit, může se to třeba udělat tak, že čím bude starší, tím nižší bude mít platový limit.
O: A nezdá se ti, že už by těch podmínek, kdo teda smí reprezentovat bylo už nějak moc? Tohle by rozhodně nebylo moc přirozený.

No, asi nemusím říkat dvakrát, že absolutně souhlasím s Odpůrcem. Celý ten systém by byl „dost ujetej“, vlastně bychom nedělali nic jiného, než vymýšleli všelijaké fígle, jak ještě toho a toho pod tu hranici dostat. Třeba staminu by IMka trénovala zásadně až po platovém updatu atp. Vlastně by to trochu připomínalo dopující sportovce před důležitým závodem :))

Dalším návrhem je prostě „uříznout“ všechny hráče na skillu divine a nepovolovat již trénink přes. Tohle by možná i šlo, resp. mě nenapadá žádná mezera, ale… Opět je to dost nepřirozený a především si nejsem úplně jistý, jestli HTs někdy na takovouhle akci kývnou… Poškozených by bylo mraky a těžko říct, jak by to nesli… Nevím.

Třetí návrh a zároveň poslední, který mě napadá, je zavést v národních týmech něco jako ekonomiku. Každý by si prostě musel hlídat, koho může a nemůže postavit, aby třeba nedejbože nezahnal zemi do dluhů :) Bylo by to docela zajímavé a dostalo by to vedení reprezentace do trochu jiné dimenze. Tohle je jediný návrh, který se mi docela líbí. Je jen otázka, nakolik šikovně by to bylo provedeno a jak by to konkrétně fungovalo v praxi… Moc to nedokážu posoudit, viděl jsem jeden velmi konkrétní návrh v tomto stylu, bylo to založené na tom, že kdo se dostane na MS daleko, má z toho velké finanční výhody do dalšího období. To je mi osobně velmi sympatické, národní týmy jsou totiž právě založeny na rozdíl od U20 na principu toho, že síla zemí se příliš nehýbe a o to větší úspěch je prorazit z pozice outsidera…

Uvidíme, osobně příliš ve změnu pravidel nevěřím, a to právě z toho důvodu, že žádný návrh není bez objektivních potíží.

Multiskilled revolution?

I bez změny pravidel však přicházejí problémy s vedením reprezentace na klasickém starém principu samých divine+++ hráčů. Především jde o to, že z Hattricku zkrátka velmi rychle mizí peníze. Já si zatím nedovedu představit, co udělají nové úpravy, ale osobně žádnou ohromnou změnu nečekám. Pokud dříve někdo, kdo hrál třeba 7 sezón, rozprodal kádr, měl na účtě dost přes miliardu a byl pro jakéhokoliv reprezentanta nekonečnou studnicí… Dnes je to jinak. I když se pro cestu farmy rozhodne některý starý mazák, není to nic snadného, obvykle prostředky stačí maximálně na 2-3 sezóny.
Jak to řešit? Vzhlédnul jsem se v systému týmu USA. Za nějakou tu sezónu už prostě nebude možné mít všude diviny. Tolik farem mít nebudeme. Bude nitné na některé pozice čím dál více zařazovat multiskilled hráče. Chce to však pečlivě promyslet, kde je možné s multiskilly hrát a kde rozhodně ne. Kupříkladu gólman prostě multiskilled být nemůže, IMko může, ale je to pro tým naprosto extrémní oslabení, obránce celkem může být multiskilled, ale má potom dost jednostranné použití, nehodí se do klasických setupů používaných v NT.
Někomu může takovýto částečný přechod od farem připadat jako polovičatost, ale já to považuji za nejlepší cestu, jak být v budoucnosti konkurenceschopní. Moderní reprezentace, to pro mě znamená dobře namíchanou směs divine++ hráčů na farmách a multiskillů kdekoliv ;-)

Konkrétní složení moderní reprezentace podle mojich představ


Brankáři- Tady nelze o žádné sekundárce samozřejmě uvažovat- Měli by tu být dva výborní gólmani, řekněme 4 roky od sebe, aby to dobře navazovalo. Tohle máme splněné perfektně, u dvojice Sojka, Plachta je zaručen dlouhodobý trénink.

Obránci- Každopádně to chce mít tak 3-4 divine ++, protože toho prostě nejvíc ubrání. Výhodou je, že obránci přeci jen zas až tolik nežerou, takže tam věřím, že se pro ně aktivní farma najde vždycky. Je tu i možnost, že někdo z nich bude mít výborný passing (takový brzo bude), nebo že bude set piecerem týmu.
Dále by se mi líbil jeden wing+def univerzál. Máme Hrůzu, ten je ovšem pro mě zkušeností, že tohle není ten správný poměr. Je to kvalitní hráč, ale přechod na wing měl zkrátka přejít dřív, takhle má jen velmi omezené použití. Mojí představou je univerzál s vyrovnaným bráněním a křídlem, a to na úrovních 16, možná i 17 se může povést. Když už něco výš než druhé, tak spíš to křídlo. Takový hráč bude skvělým ofenzivním wingbackem. Musím se zároveň pochlubit, že něco takového máme „ve výrobě“ a už co nevidět se v týmu objeví.
Posledním „obráncem“ na soupisce by měl být def+PM univerzál, tady by se mi líbil zhruba magical PM s bráněním co nejvyšším. Nevím o nikom, kdo by tohle trénoval, takže čekám na zájemce… Stačí vzít trénovatelné magical IMko s nějakým slušným defendingem a můžete se vyřádit :-) Specka je tady jen volitelná, dobrá head nebo powerfull.

IMka- Tady bych nerad viděl kompromisy. Aspoň 6 hráčů tu musí být divine++ s pokračujícím tréninkem. Je to velmi finančně náročné a jsou na to zcela jednoznačně potřeba farmy. Teď se nám právě záloha začala nepěkně rozpadat, takže hledám nové farmy!

Křídla- Jedno křídlo by mělo být takové to neubránitelné křídlo viz Vašátko za sezónu… Potom už by byl další trénink wingeru sebevraždou, hledám pro něj někoho, kdo by ho trénoval v set pieces! hráči na této pozici se na to velmi hodí.
Celý zbytek, tedy další 2-3 křídla by měli tvořit wing+PM univerzálové, zde je POVINNÁ quick/head specka. Bylo by fajn, kdyby nebyli všichni tři jak přes kopírák, ale kdyby např. jeden byl 20wing/13PM, další 18wing/14PM a třetí 16wing/16PM, nebo tak něco… Tady bych řekl, že vyhlídky jsou dobré. Nicméně i tak počítám s dalšími adepty, zrovna tohle je na klubové úrovni moc oblíbená kombinace…

Útočníci- Tady je to těžké. Nejlepší výkon prostě odvedou divine++ hráči, to je bez debat. Nicméně zrovna útočníci mají až neslušně vysoké platy, takže je mi jasné, že najít v každé generaci 2 farmy, které pojedou daleko přes divine, bude úspěch. Co kromě nich?
Jeden hezký univerzál mě napadá- scoring+winger. Představuju si zde zhruba vyrovnané hodnoty, možná winger vyšší. Jednoho budoucího adepta máme, ale dalším iniciativám se meze nekladou :-) PS: head/quick nutností.
Poslední možností je scoring/passing univerzál… Máme jednoho adepta, ale jaksi zatím nikoho, kdo by mu po dosažení toho divine scoringu začal trénit ten passing... Budete to vy?

Účelem tohoto článku je přesvědčit vás, že reprezentanta můžete piplat i bez extrémních nákladů. A taky jsem chtěl jasně ukázat, kde nás tlačí pata a kde tedy potřebuje náš nároďák pomoci. Takže teď je řada na vás, v případě zájmu se mi ozvěte do pošty na HOFY nebo přímo na Hattricku. Děkuji.


Žádný komentář nebyl nalezen.