Základní postupy při tréninku obrany
Do sekce Články - Trénink napsal Milamber 30. listopadu 2005 v 20:01. 40038 přečtení.

logo

1. Úvod

Tento návod píšu pro ty, kteří jsou v hattricku noví nebo ještě ne tak zkušení a rozhodli se pro trénink obrany. Pokud do této kategorie patříte, pak se můžete směle vrhnout do čtení, neboť tento návod vám pomůže pochopit mnohé z principů tréninku obrany a také vám pomůže vyvarovat se mnohých chyb. Pokud na trénink obrany přecházíte z nějakého jiného tréninku, tak vám pravděpodobně mnohé rady přijdou naprosto samozřejmé a hodně informací určitě budete znát, ale věřím, že i vy se zde dozvíte něco užitečného, co vám při tréninku pomůže.

Trénink obrany patří bezesporu mezi ty těžší, troufal bych si tvrdit, že jde možná i o nejtěžší trénink co se týče samotné hry, hlavně v počátečních fázích, kdy ještě nejsou hráči dostatečně vytrénováni. Samozřejmě každý z trenérů vám bude tvrdit, že nejtěžší je právě ten jeho trénink a to z toho či onoho důvodu a v podstatě mají pravdu, ovšem záleží z jakého to berou pohledu. Pokud vezmeme čistě jen herní rozestavení pro trénink plného počtu hráčů, je to prokazatelně obrana, která se musí vzdát buď zálohy nebo útoku a to docela razantně, ale o tom se rozepíšu později. Ještě než začnu sáhodlouze kydat nesmysly:), tak bych rád zdůraznil, že toto je pouze a jen můj názor a vycházím zde jen ze svých zkušeností. Hattrick hraje každý jinak a každý mívá i jiné názory, takže určitě nad mnohými věcmi budou jíní hráči s úsměvem kroutit hlavou, čili neberte tento text jako nějaké stěžejní pojednání, kterého se máte držet! Zkrátka si jej jednou přečtěte, získejte jakous-takous představu o tréninku a jděte vlastní cestou určitě se při tom mnohem lépe pobavíte. Nakonec jen dodám, že Hattrick hraji ještě od anglické verze, proto se zde bude dozajista objevovat mnoho anglických slovíček, za což se omlouvám, ale znáte to starého psa novým kouskům nenaučíš… takže jdeme na to.

Nejprve proberu výhody a nevýhody tréninku obrany jako celku:

1.1 Výhody tréninku obrany

1) Trénujete největší počet hráčů (10)
2) Ceny jsou ZATÍM poměrně slušné (otázkou je co bude v budoucnu)
3) Sekundární vlastnosti hráčů nejsou tolik kritické jako jinde (kromě brankařů samozřejmě:)
4) Většinou se o moc neprohrává :)

1.2 Nevýhody tréninku obrany

1) Trénink trvá nejdéle (8 týdnů při solid trenérovi a 17 let. starém hráči)
2) Nevýhodná rozestavení při plném počtu hráčů, buď se vzdáte zálohy (5-3-2) nebo útoku (5-4-1)
3) Nevstřelíte tolik gólů, s vyrovnaným týmem to dopadne s velice mírným rozdílem, zápas rozhodne často sebemenší chybička
4) Tím, že budete mít slabší útok budou hrát soupeři často ofenzivněji (což ale nemusí být vždy nevýhoda)
5) Nezkušenost mladíků zde pocítíte dost výrazně, protože se vám bude stávat, že kvůli ní dostanete gól
6) Pro nováčky opravdu hodně těžký a náročný trénink – pomalý start
7) Než se dostanete k slušnějším výdělkům, dlouho to trvá

Ano ano, je to tak. Pokud s Hattrickem začínáte, je možná lepší napřed začít trénovat zálohu či brankaře a k obraně přejít teprve až trošku vylepšíte tým a nabudete zkušenosti (doporučuje 10 z deseti trenérů obrany!:), ale pokud se vám tyto tréninky opravdu VŮBEC nezamlouvají a chcete zkrátka jít rovnou do obrany, tak budiž a snad vás tenhle návod aspoň trochu připraví, ale já vás varoval! :). Takže pokud jsem vás ještě neodradil, tak přejdeme dál:)


2. Trénink

V této kapitole rozeberu zásady tréninku, výběru trenéra a hráčů. Pokud začínáte, tak této kapitole věnujte opravdu VELKOU pozornost a několikrát si ji přečtěte, pro vás je to nejdůležitější kapitola z celého návodu! V případě, že na trénink obrany přecházíte, tak zde nenajdete mnoho zajímavého, snad teprve až u specialit a sekundárek jednotlivých hráčů, pro vás budou platit spíše rady pro pozdější nákupy hráčů.

2.1 Váš tým

Jakmile dostanete tým, pozorně si jej prohlédněte. Doporučuji používat různé manažery jako HAM, Hattrick Buddy, Hattrick Organizer atp., které vám pomohou udělat si lepší přehled o týmu a také umí zhruba odhadnout na jakou pozici se hráč nejvíc hodí, ale i tak je vždy lepší poradit se s někým zkušenějším, protože tyhle programy nejsou úplně přesné, ale na přibližnou orientaci v začátcích je to lepší než nic. Později už se naučíte pozice odhadovat úplně sami a tyto programy budete používat jen čistě k přehledu vašeho týmu (tak to má být:). Ale zpět k věci. Nejprve si tedy tým dobře prohlédněte a sepište si jaké hráče na jakých pozicích máte. Platí, že nejnižší vhodná primární vlastnost (pro 6. ligu a kromě brankaře) je inadequate - neadekvátní(5). Hráče, kteří této nebo lepší hodnoty v ani jedné z hlavních vlastností nedosahují, můžete v klidu vyhodit, nebo si z nich vytvořit Btým (doporučuji), který budete nasazovat v přátelácích, čímž omezíte možnost zranění někoho z vašich důležitých hráčů. Hráče s lepšími vlastnostmi pak budete nasazovat do ligových zápasů a budou tvořit vaše Áčko. Důležité je vybrat mezi hráči, které dostanete vhodné útočníky, záložníky, křídla a brankaře. Pokud máte schopné obránce, pak o následujícím postupu rozhodne věk. Pokud mají obranu solid – solidní (7) či passable – dostatečnou (6) a věk tak maximálně 21 (pro solidního klidně i 22 let pokud jde o začátek sezóny), máte hráče použitelného do tréninku, kterého v případě věku vyššího než 20 ihned po prvním skoku celkem slušně prodáte. Pokud máte hráče staršího věku, tak ho prodejte a získané peníze investujte do mladíků. V podstatě by vám z původního týmu neměl zbýt ani jeden netrénovatelný obránce. Na úvahy typu: já si tady toho nechám, abych měl aspoň trošku dobrou obranu zapomeňte, potřebujete trénovat naplno, na výsledcích v lize v první sezóně nezáleží, důležité je opravdu pořádně trénovat.

2.2 Trenér

Na začátku dostáváte 12 Milionů korun, které máte na investice. Tou nejdůležitější je trenér a proto v něm nesmíte chybovat. Dovolit si sice můžete už solidního, ale to bych vám neradil i když třeba prodáte některého z původně přidělených hráčů a budete mít o něco víc peněz, tak je raději investujte do mladíků. Na začátku zkrátka kupte JEDINĚ passable trenéra s poor vůdcovstvím (ucházející/tristní - 6/3), cena je přijatelná a trénovat budete taky docela rychle. Problém je jen v tom jakým směrem má být orientovaný, obecně platí, že trenér má být orientován tak, aby posílil tu slabší část vašeho týmu, ovšem stejně přínosy jednotlivých trenérů rozeberu.

2.2.1 Defenzivně orientovaný trenér

Defenzivní trenér ubírá 10% útoku a přidává 20 % obraně, čili by se mohlo zdát, že zvolit jej by byla dost nešťastná volba. Ano, v podstatě je to pravda, ALE důležité je, v jaké lize hrajete. Pokud ste se dostali do slabší ligy (dá se zjistit např. na Vnukstats nebo se zeptejte zkušenějších hráčů, kteří obtížnost ligy dokáží snadno posoudit), tak vám až na pár vyjímek defenzivní trenér moc nepomůže, spíš uškodí. Pokud jste měli při předělování tu smůlu, že vám dali tým ve 5. lize nebo v některé se silnějších 6. lig, kde prakticky nemáte sebemenší šanci první sezónu cokoliv uhrát (v porovnání s ostatními slabá záloha a útok), pak bych vám volbu tohoto trenéra s klidným svědomím doporučil. Ratingy obrany vám docela výrazně zvedne a vy nebudete prohrávat o tolik, možná nevstřelíte žádný gól, ale na druhou stranu byste se i tak stejně těžko prosazovali a škody po vysoko prohraných zápasech mohou být docela velké. Volba takto zaměřeného trenéra ale záleží i na tom, kdy v sezóně tým dostanete, pokud budete sestupovat, tak je ještě dobré si výběr rozmyslet, protože v slabší lize, kde budete mezi vyrovnanými týmy vám tento trenér opravdu nepomůže. Po konci prvních tréninkových sezón, kdy už svůj tým dostatečně vylepšíte pak trenéra vyměníte za útočnější typ a začnete konečně hrát na skóre :)

2.2.2 Neutrálně zaměřený trenér

Posílí o 5% obranu i útok. Dobrý pro nějakou vyrovnanější ligu nebo pro 5. ligu před koncem sezóny, kdy ještě nevíte, kam padnete :) Dle mého názoru (nejen) do začátku nejlepší volba.

2.2.3 Útočně orientovaný trenér

Ubírá 10% obraně a přidává 15% útoku, ve vyrovnané 6. lize s ostatními nováčky to nemusí být nejhorší volba, ale zase je třeba si dávat pozor na to, kolik týmů trénuje zálohu, protože vás v ní přetlačí a pak vám oslabená obrana může nadělat víc škod zvládne silnější útok napravit. Vyplatí se tedy později po nákupu posil a vytrénování obrany nebo pokud hrajete ligu, kde se záloha moc nedává.

2.3 Trénovatelní hráči

Teď se dostávám k tomu nejdůležitějšímu a to k vašim mladým nadějím. Obecně platí, že hráčům, které na trénink kupujete by nemělo být více než 19 let. Později je můžete ještě trénovat i přes tento věk, ale když hráče kupujete, tak by měl být tento věk jakýmsi mezníkem, přes který nejít. Ceny jsou trošku vyšší, ale trénink je kratší, delší a v neposlední řadě se tito hráči léčí rychleji, což je u trénovatelných pozic velice důležité. Ze začátku úplně zapomeňte na 17. leté hráče, na ty nebudete mít peníze (s výjimkou konce sezóny, kdy se po pár takových podívejte), kupujte spíše 18-tileté, ceny jsou nižší a trénink není o moc pomalejší (udává se, že asi jen o 0,6 týdne, čili skočí v podstatě jako 17. letý hráč). Hlavní vlastnost (obrana) by měla být u nakoupených hráčů passable - ucházející (6), níž ani výš raději nechoďte s výjimkou případů, které popíšu níže.

Na začátku je dobré si hráče rozdělit na dvě skupinky. Atým, který mohou tvořit starší (19) schopnější hráči s vyšší hlavní vlastností (můžete zkusit odhadnout podle velikosti TSI nebo podle hvězdiček), které po sezóně až dvou jednoduše s klidným srdcem prodáte. Těmto hráčům nemusíte věnovat moc velkou pozornost, jen se zkrátka snažte, aby byli co možná nejschopnější v hlavní vlastnosti (pokud např. máte možnost levně koupit solid hráče – klidně i 20 let starého, tak kupte), nemusí mít ani žádné sekundárky, budu to pouze vaše budoucí zdroje financí pro vylepšení týmu.

Druhé skupince už pozornost věnujte. Po tréninkové „sezóně“ už se totiž budete snažit něco uhrát a jen s penězi za prodej výše zmíněné skupinky to nepůjde, je proto dobré, aby hráči v této skupině byly co možná nejvíce všestranně použitelní. Výhodou obránců je sice to, že nepotřebují sekundární vlastnosti, ale trenér, který takové hráče trénuje, hraje buď ve slabé lize nebo začátečník:) Abych to objasnil – obránci, kteří mají passing (přihrávání) jsou pochopitelně dražší než ti bez něj, ale to není ten hlavní důvod, proč takové hráče kupovat. Jednou z nejmocnějších zbraní, kterou jako trenéři obránců máme jsou protiútoky. Není to sice taktika všemocná, ale funguje (obzvlášť proti týmům, které všechny válcují v záloze). Schopnost vytvořit protiútok záleží právě na tom, jak dobře umějí vaši obránci přihrávat. Takže teď už je vám to jasnější? Až takovéto hráče vytrénujete, budete občas moci úspěšně protiútoky použít. Ze začátku vaše obrana nedosahuje ještě takové úrovně, abyste něco s touto taktikou uhráli, takže proto v prodejných hráčích (skupině) takovéto borce nepotřebujete a za ušetřený peníz si jich sem budete moci dovolit o něco víc.

2.4 Důležité vlastnosti pro obránce

A teď si rozebereme jednotlivé vlastnosti, které může obránce použít:

2.4.1 OBRANA/DEFENDING

Hlavní vlastnost, která je samozřejmě ze všeho NEJDŮLEŽITĚJŠÍ. Při nákupu mladíků by neměla být rozhodně nižší než passable (ucházející, 6). Ovšem pokud nemáte příliš mnoho peněz a chcete si do budoucna vyškolit nějakou skutečnou hvězdu, můžete se poohlédnout i po někom sedmnáctiletém s inadequate (neadekvátní, 5) bráněním, takový hráč stojí mnohem méně a vy si tak za nižší cenu můžete koupit hráče s výbornými sekundárními vlastnostmi. Cenou za to je prodloužení tréninku o několik týdnů, proto bych tento postup doporučoval pouze pro méně finančně zajištěné týmy nebo v případě, že hrajete nějakou slabší ligu a samozřejmostí je, že takto „slabých“ hráčů byste neměli koupit příliš mnoho (max. 2, ale i to je MOC!) , protože jak říkám- takoví jedině pokud chcete opravdu slušně osekundárkovaného obránce za nižší cenu.

Co se týče obránců pouze s touto vlastností bez sekundárek a specek, tak bych jich příliš mnoho nedoporučoval. Spíše jen ze začátku tréninku, později už si vyhledávejte hráče se sekundárními vlastnostmi, které i výhodněji prodáte. Nejde jen o to, že půjdou lépe na odbyt, jsou týmy, které žádné taktiky vyžadující sekundárky obránců nehrají a tak si kupují pouze holé obránce na kterých ušetří, ale jde hlavně o to, abyste mohli využívat co největší škálu taktik právě vy, protože mnohdy je jediným klíčem k vítězství to, jak dobře dokážeme našeho soupeře porazit v taktizování. Nechci tím samozřejmě říct, abyste žádné holátko:) netrénovali, to zase ne, pokud si nějakého vytáhnete z juniorky, tak ho přece nevykopnete jen proto, že nic jiného neumí, že? :) Každopádně by takoví hráči později ve vašem týmu neměli tvořit přesilu (čili později mějte takové max. 4) a pokud už se rozhodujete mezi dvěma obránci jejíž jedinou použitelnou vlastností je defending, ale ten druhý má vhodnou specku, dejte přednost rozhodně jemu.

2.4.2 PŘIHRÁVKY/PASSING

Pro obránce druhá nejdůležitější sekundární vlastnost! To jak umí váš obránce přihrávat se projeví HLAVNĚ u protiútoků, které většina trenérů obrany používá proti týmům s nabušenou zálohou. Ale přihrávky jsou důležité i pro ostatní taktiky – útoky po křídlech a středem, které s oblibou hrají trenéři křídel/útoku, takže takový obránce půjde mnohem lépe odbyt. Jediný problém je, že passing se dnes velice přeplácí, proto jsou takoví hráči poměrně drazí, čili pokud hned od začátku chcete koupit komplet trénink složený z hráčů, kteří umějí slušně přihrávat, můžete se docela prohnout, takže s tím počítejte. Passing už se začíná počítat do ceny od hodnoty inadequate (5), příplatky za něj jsou docela snesitelné, ale čím jdete výše, tím více musíte připlatit (a obzvlášť, pokud má hráč ještě nějakou specku). Proto se rozhodujte o nákupech zásadně dle stavu vašeho konta, tito obránci by měli po pár sezónách hraní tvořit větší část vašeho týmu, nejlépe v kombinaci s vhodnou specialitou (viz. níže). Naštěstí míra využití protiútoků nezávisí jen na tom, jak v nich bude váš tým dobrý, ale i na faktorech jako obrana/útok, takže zase nemusíte kupovat extrémě dobré hráče za cenu úplného zruinování a bankrotu nebo za cenu toho, že zbytek vašeho týmu budou tvořit 22letí inadequatové, neboť na lepší už vám nezbude. Snažte se zkrátka nakupovat tak, aby měla nadpoloviční většina vašeho týmu trošku slušný passing a zbytek třeba jiné sekundárky, které využijete jinde. Nutné je ještě dodat, že se zavedením nových tréninků obrany vznikl taky trénink přihrávek pro obránce, čili v přestávkách mezi sezónami můžete passing vašich hráčů ještě trošku vylepšit.

2.4.3 ZÁLOHA/PLAYMAKING

Hráči s touto vlastností jsou velice vhodní na to, aby hráli jako ofenzivní obránci, ti pak přidávají část svého PM do zálohy a trošku pomohou i obraně. Z počátku asi příliš nevyužijete, trénink takového hráče se vyplatí až při vysokém PM (formidable (9), outstanding (10) a výš), při nižším to sice také jde, ale přídavek do zálohy nebude až tak velký, samozřejmě opět záleží na lize. Je si však třeba uvědomit, že pokud takového hráče budete později prodávat jako outstandinga (10) či výš, tak jej pravděpodobně koupí tým, kterému bude passable (6) PM celkem k ničemu, čili už se cena tohoto hráče o tolik nezvýší, pokud tedy nechcete prodávat slabší off CD, raději investujte nebo kupte hráče s jinou sekundárkou. Později, až si takové(ho) hráče pořídíte a zahrajete jej ofenzivně, uvidíte ten krásný efekt, kdy se vám záloha pěkně zvedne a vy tak budete dostávat mnohem více šancí a možná i střílet více gólů, nějaká slabší obrana vás na rozdíl od jiných trenérů moc trápit nemusí:)

2.4.4 KŘÍDLO/WINGER

Takovýto hráč je přímo předurčen k tomu, aby hrál na pozici krajních obránců na normal nebo offensive. Abych to upřesnil, pokud hrajete krajního obránce jako defenzivního, tak příliš nezáleží na hodnotě jeho schopnosti na křídle hrát, dá se tedy říci, že vám bude na tuto pozici stačit i obyčejné CD a to bude obrannou funkci plnit prakticky stejnou měrou. Pokud ovšem potřebujete zvýšit křídelní útok, musíte už nasadit hráče, který na křídle hrát umí. Minimum je opět passable, hráči s nižším wingerem jsou vhodní spíše na defenzívu (nutno poznamenat, že se i zde číst wingeru ke krajnímu útoku přidává, takže se přecejen vyplatí nasadit někoho, kdo na křídle umí… i když třeba jen nedostatečně), pokud chcete do krajního útoku přidat co nejvíce, musíte sehnat i kvalitního wingera a hrát jej ofenzivně, dle mých zkušeností však většina lidí hraje oba WB defenzivně.

2.4.5 KONDICE/STAMINA

I když mnoho hráčů tvrdí, že stamina je obránci k ničemu, není to tak. Obránce staminu potřebuje mnohem více než jakoukoliv jinou sekundární vlastnost. Ale abych příliš neděsil- zde to není potřeba mít ji co nejvyšší, zde jde spíše o to, aby neměl staminu moc nízkou, neboť pak může nastat proti útočníkovi s vyšší kondicí únavová hláška a pak jen lovíte míč ze sítě. Tyto hlášky sice nejsou příliš časté, ale i tak bych vám silně nedoporučoval nakupovat obránce s poor – tristní (3) a nižší staminou. U powerfulů jít možná o něco výšše, ale pokud s nimi nehodláte nikdy hrát pressing, tak i zde vám bude weak jakž-takž stačit. Od weak (4) výše jsou totiž únavové hlášky opravdová vzácnost a je dost dobře možné, že se s nimi ani nesetkáte.

2.5 Speciality

I když specky u jednotlivých hráčů nejsou přímo nutné, i tak bych vám doporučil jich využívat. V této kapitole se budu věnovat jednotlivým speckám především z pohledu obrany, tedy z toho, která je vhodná pro obránce, i když pro každou z nich jmenuji všechny jednotlivé výhody i nevýhody, k těmto výčtům se pak můžete později vrátit i při popisu jednotlivých specialistů na ostatní netrénované pozice. Nejprve si však jmenujme jednotlivé možnosti a popišme, která je vhodná pro jakou příležitost a jakého obránce, na závěr shrnu i to, jaké specialisty při určitých častých taktikách použít a také jaký je optimální počet specialistů v týmu.

2.5.1 POWERFUL (SILOVÝ)

Výhody: Při dešti může mít pozitivní hlášku a pak získává: + defending / + scoring / +playmaking , při pressingu se při výpočtu úspěšnosti zamezení šance počítá defending 2x
Nevýhody: Při slunečnu může přijít o scoring a dříve se unaví.

Pro obránce jde o nejvhodnější typ speciality. Při dešti může získat to nejdůležitější – obranu a pokud obránce hrajete ofenzivně, tak bude užitečný také playmaking. Scoring je obránci naprosto k ničemu, takže vás jeho ztráta při slunečném počasí mrzet vůbec nemusí. Pokud budete hrát pressing, tak se obrana při zamezení šance na gól u powerful hráčů počítá dvojnásobně, takže čím lepší v obraně bude, tím více a účinněji bude vylepšovat rating pressingu. Jedinou nevýhodou je, že se tento hráč častěji unaví, čemuž ale jde zabránit tak, že bude mít dostatečně velkou staminu. Pro běžné zápasy stačí weak (4), pro pressing a slunečné počasí bych doporučil minimálně inadequate (5). Samozřejmě žádná únava nastat nemusí i při nižší stamině (a samozřejmě může i při vyšší, jen je to o dost méně pravděpodobné), ale jak již bylo řečeno a ještě několikrát řečeno bude - s vyrovnaným soupeřem bude výsledek většinou dost těsný a počítá se jakákoliv chybička, takže raději kupujte powerful hráče s trošku lepší staminou. Pokud se rozhodujete, zda máte staminu mezi sezónami trénovat, podřiďte rozhodnutí i tomu, jakou ji mají vaši powerful hráči, tady v dlouhodobém měřítku nic nepokazíte. Doporučil bych vám si pořídit alespoň dva powerfuly.

2.5.2 HEAD (HLAVIČKÁŘ)

Výhody: Zlepšuje obranu při rohových kopech/pomáhá při vašich rohových kopech, možnost gólu z hlavičky
Nevýhody: Technical útočníci mohou přes hlavičkáře občas projít a vstřelit gól

Hlavičkář je do obrany poměrně vhodný specialista až na jeden jediný případ - hrajete proti někomu, kdo má technical útočníka. Ten vám může hlavičkáře přehrát a pak dostanete poměrně zbytečný gól. Naštěstí jsou technical specky poměrně vzácné a šance že dostanete góla kvůli hlavičkáři je přibližně 1:4 +/-, navíc si před zápasem můžete prohlédnout, zda soupeř takového útočníka má a pokud ne, jste za vodou a v klídku:) Pokud takového hráče vlastní a vy máte za hlavičkáře náhradu, můžete ho vždy odstavit nebo věřit v náhodu a v to, že žádná negativní specka nenastane. Pokud hrajete proti slabšímu soupeři, kterého určitě přehrajete, je pak takové uvažování bezpředmětné. Výhodou nasazení hlavičkáře je pak to, že se vám pak mnohem lépe bude bránit proti rohovým kopům a naopak, vám se v nich lépe povede. Hlavičkáři se také občas dokáží i sami prosadit. Výhody této specky předčí její nevýhody, pokud máte čas na podrobnější analýzu protivníkova týmu a možnost v případě krajní nutnosti hráče nahradit, tak neváhejte a hlavičkáře si do obrany pořiďte, litovat nebudete.

2.5.3 TECHNICAL (TECHNICKÝ)

Výhody: Při slunečnu může mít pozitivní hlášku a pak získává: + scoring / +playmaking, má 25% bonus k SP při kopání penalt
Nevýhody: Při dešti může mít negativní hlášku a pak ztrácí: - scoring / -playmaking

Škoda mluvit, už z výčtu výhod a nevýhod je vám naprosto jasné, že technical v obraně vám bude platnej, jak mrtvýmu zimník. Žádnou výhodu od něj nečekejte, leda byste hráli obránce ofenzivně. Naproti tomu zase jeho nevýhody v obraně tolik nevadí (opět až na ofenzivního), každopádně technical hráče lze z pohledu defenzívy považovat za hráče bez specky, proto pokud někoho takového chcete koupit, tak kvůli tomu rozhodně do BID war nechoďte, osobně bych vám doporučil takového hráče jen kvůli specce netrénovat. Snad s výjimkou kvalitního off CD (bacha na počasí) nebo tahu z vlastní juniorky. Ovšem napadá mě ještě jedna věc, kde by se takový hráč dal upotřebit- při vysokých SP a troše scoringu, by vám mohl celkem dobře kopat penalty:)

2.5.4 QUICK (RYCHLÝ)

Výhody: Může rychle oběhnout obránce a skórovat (v útoku) / Může zabránit gólu jinému quick hráči (v obraně)
Nevýhody: Při dešti může mít negativní hlášku a pak ztrácí: - defending / - scoring / při slunečnu ztrácí pouze defending

Tato specialita v obraně je tak trochu kámen úrazu. Jeho velikým problémem je, že může dostat hned dvě negativní hlášky – u slunečného a deštivého počasí a ty navíc snižují jeho HLAVNÍ vlastnost, což je opravdu velká nevýhoda. Naproti tomu dokáže (ale pozor, ne vždy!) zabránit nejčastější specce- gólu ze „sprintu“ :) góly z Quick speciality padají poměrně často a pokud hrajete proti někomu, kdo má v týmu takovýchto hráčů víc, tak vám rychlý obránce může pomoci. Je však otázka, zda výhody předčí nevýhody, počasí sice bývá častěji příznivé, ale co když budete hrát nějaký důležitý zápas za deště/slunce? Já osobně tyto specialisty v týmu na obranných pozicích nepoužívám, protože je považuju spíš za nevýhodné. Každý trenér obrany si na tyto typy specialistů udělal vlastní názor a proto ho zde nebudu vnucovat ani vám, platí zde prakticky to, co bylo řečeno u hlavičkářů, pokud si dáte velký pozor a budete mít možnost nasadit v případě potřeby ekvivalentního hráče, tak ano, může jít o dobrého specialistu, pokud stojíte proti někomu s Quick hráčem v útoku. To ovšem platí pouze a JEDINĚ pro ty, co mají možnost se před každým důležitým zápasem na Hattrick připojit a zkontrolovat jaké je momentální počasí, pokud takovou možnost skoro nemáte, tak nemůžete v případě potřeby zasáhnout a to může být osudová chyba. Samozřejmě, že pokud máte obranu už tak dost silnou a můžete si to dovolit, tak prosím… zvážit přínosy a nevýhody této specky musíte opravdu sami.

2.5.5 UNPREDICTABLE (NEPŘEDVÍDATELNÝ)

Výhody: Může obrat hráče o balón (scoring) / může udělat neočekávanou přihrávku (passing)
Nevýhody: Může „zazmatkovat“ a udělat stupidní přihrávku / umožnit protivníkovi dát gól

A jsme u posledního a nejspornějšího bodu programu:) Mnoho lidí (i těch zkušených) si myslí, že unpredictable obránce je naprostá hloupost, protože tato specialita přináší pouze nevýhody. A to je právě chyba! Pouze nevýhody přináší HOLÝ unpredictable obránce, pokud však má slušný passing může hráč udělat slušnou přihrávku a zadělat tak na gól. Nevýhody této specky se dají potlačit vysokým defendingem a nějakými těmi zkušenostmi, poté dochází k negativním speckám celkem málo a začínají převažovat výhody plynoucí z vyššího passingu. Nutné je ovšem poznamenat, že tato specialita patří k těm vzácnějším, proto se snažte opravdu kupovat hráče s co nejvyšším passingem, abyste pravděpodobnost na přihrávku zvýšili, pomáháte tím i ratingu CA. Další výhodou je, že nezáleží na počasí ani tom, kdo proti vám stojí. Co se týče unpredictable obránců s nízkým passingem (pod inadequate, ale ani tuto hodnotu bych zde nepovažoval za dostatečnou, tady se nevyplatí šetřit), tak ty lze opět jako u technicalů považovat za hráče bez specky, kterým vytrénováním defendingu jen omezíte negativa pozitiva téměř nebudou. Samozřejmě občas nějaká ta pozitivní hláška nastane i tak, ale je to mnohem méně pravděpodobné a při srovnání s celkovými negativními budou ty negativní převažovat.

To bylo prakticky vše o speckách v obraně, teď už jen budeme rekapitulovat. Trénovat jen čistě hráče bez specek není úplně nejšťastnější volba, ale trénovat se speckama všechny také ne. Dobré je si na počátku určit kolik hráčů budete trénovat se specialitou a kolik bez ní a kolik a jakých specialistů bude pro váš tým největším přínosem, či naopak. Dobré při rozhodování je také to, jak často se můžete na Hattrick připojit a to, zda můžete kontrolovat počasí těsně před zápasem nebo máte čas na to analyzovat soupeřovy hráče a určit, co na ně bude platit nejvíce. Pokud do tréninku kupujete pouze holého obránce, snažte se, aby měl alespoň vhodnou specku, nejen, že ho výhodněji prodáte, ale může být pro váš tým i přínosem. Nějaký přesnější výčet toho kolik a co pořídit sem nedám, na to se názoru různí, záleží dost i na tom, co hrají vaši soupeři a co budete nejčastěji hrát vy. Pokud hrajete v lize, kde stojíte proti silným týmům a nemáte moc šancí na výhru, budete patrně častěji hrát pressing, a tak byste se měli podívat především pro powerful hráčích. Ti jsou pro obranu ze všech specialistů nejvhodnější, proto si nějakého toho powerfula pořiďte i když k pressingu nikdy nesáhnete, nebudete litovat (obzvlášť, pokud máte tým na Jižní Moravě:). Do obrany se hodí také nějaký ten Hlavičkář, snad jen s výjimkou lig, kde mají všichni soupeři technical útočníky :) Co se týče ostatního, tak to už bylo prakticky řečeno, pokud budete hrát často CA, tak nepohrdněte unpredictablem s co nejlepším passingem, nejen že budete hrát CA lépe, ale navíc může nastat pěkná přihrávka a následný gól vám může hodně pomoci. Celkově bych doporučoval mít v týmu 4-6 specialistů, lepší představu o tom jak mezi tento počet poměr specek rozdělit si jistě uděláte později, až získáte nějaké zkušenosti, každý to vždy vidí jinak, proto vám univerzální a 100% dobré doporučení dát nemohu, to si musíte z uvedených informací odvodit sami, ale snažte se to nepřehánět a mít co nejvyrovnanější a co možná nejuniverzálnější obranu, myslete i na to, že své trénované hráče musíte obměňovat a tak se snažte specialisty rozprostřít do všech věkových kategorií, nikdy nedopusťte, abyste měli specialisty pouze v jediné a po jejím rozprodání museli horko těžko shánět a trénovat další.

2.6 Příjemnost, čestnost, zkušenost a vůdcovství

Posledními vlastnostmi hráčů, které si tu ještě probereme jsou jejich psychologické profily :) Tyto vlastnosti jsou tři + zkušenost a vůdcovství. Teď si je pěkně podrobně rozebereme, především z hlediska hráčů do tréninku, ale pokusím se zde také popsat i něco obecných věcí. Pokud se podíváte na jakéhokoliv hráče, najdete pod jménem kolonku, ve které stojí např.:

A popular guy who is calm and upright.
Has disastrous experience and inadequate leadership abilities.

Tento text značí povahové vlastnosti hráče. Pokud na některé z něj kliknete, uvidíte jakýsi žebříček, slov vystihující tyto vlastnosti a také pořadí této vlastnosti v žebříčku. Platí, že čím výše v žebříčku se vlastnost nachází, tím lépe a hráč je mnohem „snesitelnější“. Naopak čím níže, tím jde o většího „potížistu“. První slůvko- popular/sympathetic/pleasant atp. značí, jaká je vlastně povaha osoby, což má ovšem pramalý význam a při hře to nikdy nepocítíte. Povaha je důležitá pouze při kombinaci z vůdcovstvím, asi už jste slyšeli slova typu „klaun“, „týmový vůdce“ atp. To je osoba, která má ve vašem týmu nejvyšší vůdcovství. Celkový týmový duch ovlivňuje právě tato osoba a tedy také to, jak vystupuje v kolektivu. Čím je pro něj snesitelnější, tím lépe a týmový duch je stabilnější, čili je dobré, aby tato osoba měla povahu co nejlepší. Pokud se jedná o populárního hráče, jde o tvz. klauna a je to nejlepší hodnota, kterou váš týmový vůdce může mít. (sice existuje i stupeň beloved team member, ale vysvětlení proč ho nikdy mít nebudete je složitější a nebudu tím tady plýtvat čas, na to jsou různé diskusní kluby, kde vám problematiku důkladně objasní:)). Čím níže jdete, tím je osoba pro tým větším trnem v oku a s nepříjemným týmovým vůdcem nebude váš tým svoji náladu tolik „obnovovat“ jako s oblíbeným. Já osobně ani nikdo z lidí v mém okolí příliš velké rozdíly mezi týmovým duchem a oblibou těchto hráčů nezaznamenali (při strategii normal), zkrátka nejde o nic razantního a rozhodně si kvůli takovým věcem trhat žíly nemusíte :) Někdy se dá ze začátku nakoupit docela výhodně i slušný hráč jen proto, že je anti-klaun (nasty povaha a solidní vůdcovství). Trochu kazí týmového ducha, což mnoha odrostlejším manažerům vadí, ze začátku by ale pro vás při nákupu nějakého z potřebných hráčů mohlo jít o docela dobrou (a levnější) investici, neboť taktiky typu MOTS a PIC ještě hrát nebudete, takže vliv anti-klauna je zanedbatelný. Teprve později, až budete na tyto taktiky už zralí a budete je chtít hrát v sezóně častěji, se spíše vyplatí snesitelní týmový vůdci, tj. buď sympatičtí nebo lépe- populární hošani, ovšem vliv anti-klaunů dokáže potlačit i trenér s vysokým vůdcovstvím. U vašich ostatních hráčů, jejichž vůdcovství je nižší, je vám jeho povahová vlastnost k ničemu, jen s výjimkou nákupů nebo prodejů, kdy vám hrozí, že při nákupu méně snesitelného hráče poklesne týmový duch a naopak- to samé se může stát i při odchodu hráče oblíbeného, takže pozor! Je to dosti o náhodě, ale čím je hráč oblíbenější/nesnesitelnější, tím jsou šance vyšší a pokud budete prodávat/kupovat před nějakým velice důležitým zápasem, tak s tímto jevem počítejte. (nutno poznamenat, že poklesy jsou v rámci stupně, takže i když se vám vypíše, že poklesl týmový duch, nemusí to být ve výpisu vidět.)
Takže jak vidím, rozkecal jsem se až moc a to jsem byl zatím jen u té nejnepotřebnější vlastnosti… no nic, pojedeme dále.

Dalšími dvěma vlastnostmi jsou agresivita a čestnost. Zde už si jako trenéři obrany dejte trošku pozor, neboť se jedná o vlastnosti, které vám občas docela zkomplikují život. Tyto dvě položky totiž mají vliv na to, kolik karet hráč posbírá. Čím je větší prasák a rváč, tím je větší šance, že něco provede a dostane kartu + samozřejmě naopak. Toto je pro obranné pozice docela důležitá věc, protože pokud bude hráč opravdu velké PRASE, tak může někomu v zápase podrazit nohy tak razantně, že dostane hned červenou a hrajete v deseti, což vám dosti oslabí obranu. Na druhou stranu, takový agresivní hráč může v zápase i někoho z oponentů slušně „zprasit“ a střídá ho slabší náhradník, ale věřte- i když to mnohdy pomůže, není to moc příjemná věc, takže se z toho neradujte jak malí a mějte trochu úcty k soupeři. Tímhle vším vás samozřejmě nechci od koupi takových hráčů odrazovat, koneckonců- jde zde jen o pravděpodobnosti, karty sice může dostávat, ale také nemusí, mě například karty sbírají celkem „hodní“ chlapci, zato můj největší prasák dostal za celou dobu co hraju HT pouze JEDINOU žlutou kartu. Zkrátka- dejte si na tyhle věci pozor a nesnažte se takovými hráči zaplnit celý tým, i když se jich stranit také nemusíte (ale to je jen a jen na vás).

Zbývá nám už jen zkušenost a vůdcovství. Zkušenosti mají na hráče opravdu velký vliv. Díky nim hraje nejen lépe, ale také se omezí některé z výše popsaných nedostatků (tj. z prasopsa je spíš prasočlověk, co těch karet dostává o něco méně atp.:), hvězdičkové ratingy se vylepšují a co je pro nás hlavní- omezuje se gól způsobený nedostatečnými zkušenostmi. Ano, to je právě kámen úrazu tréninku obrany a další riziko, které na vás čeká. Obráncům s nízkými zkušenostmi (což se vás týká, protože je vedete prakticky od vyklubání a nemají tedy zkušenosti vyšší než disastrous – wretched) mohou nastat v kombinaci ze zkušeným útočníkem nepěkné (ne)zkušenostní hlášky po kterých může následovat i gól. Proti tomu ale nic nenaděláte, protože abyste tyto hlášky omezili, musí vaši hráči ty zkušenosti mít a tedy je někde nabrat… no ano, v přátelácích to moc nejde, že? Takže vám nezbývá nic jiného, než tento fakt překousnout a zkrátka „to nějak uhrát“. Pokud ale máte dobře rozvrstvenou omladinu, tak budete pravděpodobně ke zkušenějším a lepším hráčům postupně míchat ty méně zkušené mladíky, kteří mezitím expy naberou a po prodeji starších kousků zastanou jejich místo a tak to půjde dál a dál…

Nuže a co tedy ono vůdcovství? Kromě týmového vůdce je tato vlastnost ještě velice důležitá pro kapitány. Kapitán týmu by měl mít co nejvyšší vůdcovství a také zkušenosti, proto se vám na tuto funkci nehodí ŽÁDNÝ z trénovaných hráčů. Na kapitána využijte nějakého ze starších a zkušenějších členů týmu, úplně nejlepší je, když máte hratelného klauna (tj. klauna, který dokáže i něco zahrát:), nejlépe využijte hráče, který s vámi bude dlouho, protože bude také získávat dost zkušeností a později se může stát vaším trenérem. O této problematice se už ale více v návodu rozepisovat nebudu. Raději se ještě vrátím k vůdcovství vaší omladiny. Stává se, že hráči s lepším vůdcovstvím jdou dobře na odbyt, protože zájemci v nich vidí budoucí trenéry, takže i když z něj vy užitek mít nebudete, můžete si zde mírně vydělat. Pokud se jedná o klauna, tak ale počítejte s tím, že si při nákupu mladých docela připlatíte. Pozor- výše zmíněné neplatí u antiklaunů, u nich jde cena dolů. (celkově lze říci, že passable vůdcovství je z hlediska prodejů zcela bezpečné pro všechny povahy (ale je zde nižší cena), solidní vůdcovství jen pro sympatické a populární, ostatní už spíš kupce odrazují- bacha, neplatí vždy)

2.7 Typy tréninku

V této kapitole rozeberu tréniky, které můžete jako trenér obránců využít, samozřejmostí je hlavní celosezónní trénink obrany, ovšem v přestávce mezi sezónami máte 2 tréninky, které můžete využít i jinak, protože pokud nehrajete baráž, tak byste trénovali pouze polovinu týmu a tak se vám občas vyplatí trénink na chvíli změnit. Budu samozřejmě popisovat jen ty tréninky, které mohou být prospěšné většině vašich obránců, i když některé jen mizivě. Za každým typem tréninku je popsáno co vylepšuje a také počet týdnů potřebný pro vytrénování 17 let starého hráče při solid trenérovi a 9 asistentech o 1 stupeň.

2.7.1 Defending

vylepšuje bránění, počet týdnů tréninku: 8)– HLAVNÍ TRÉNINK – trénujte po celou sezónu až do přestávky, kdy můžete trénovat pouze polovinu hráčů (pokud hrajete baráž, tak trénujete o týden déle, je to tedy výhodnější). Pak se vám může vyplatit trénink změnit a po začátku sezóny se opět k tomuto tréninku vrátit. Jedinou výjimkou je trénink budoucího reprezentanta, tam bych vám silně doporučil jet stále obranu.
Ostatní tréninky pro přestávku:

2.7.2 General

(vylepšuje formu, počet týdnů tréninku: 1)– dost nevhodný trénink, který se vám zkrátka nevyplatí, leda byste potřebovali co nejvyšší formu hráčů na pohár a snažili se tak zabránit jejímu posezónnímu poklesu. Ale jak říkám, tenhle trénink bych vám silně nedoporučoval.

2.7.3 Stamina

(vylepšuje kondici/staminu, počet týdnů tréninku: 1)– Trénink, který je vždy tak trochu kamenem úrazu a příčinou mnohých hádek mezi trenéry obrany. Problém se staminou je totiž ten, že ji váš obránce potřebuje a zároveň je mu i k ničemu. Jak již bylo řečeno, příliš nízká stamina může vyústit v únavovou hlášku a následný gól, ale po jejím tréninku klesá tolik důležitá forma a dá se říci, že to je také občas i zahozený trénink. Názory se různí, já osobně staminu trénuji, protože občas sáhnu k pressingu, kde se mi vyšší stamina vyplatí, také po ní výrazně stoupá TSI, což do jisté míry zvýší cenu hráče a snižuje nebezpečí únavové hlášky. Ale na druhou stranu lze říci, že pokud pressing vůbec nehrajete a máte obránce alespoň na hranici kondiční únosnosti, tak je pro vás trénink staminy zbytečný a lepší je zvolit jiný. Pokud patříte k těm, co prostě staminu trénovat budou můžete zkusit nakoupit i hráče s nižší výdrží za levnější peníz, tedy pokud vám v ostatních vlastnostech padl do oka, jinak se to zkrátka nevyplatí.

2.7.4 Set Pieces

(vylepšuje SP, počet týdnů tréninku: 2,25) – jde to, ale dře to. Vpodstatě zde platí to, co u generalu, SP je obránci prakticky k ničemu, leda by byli primárně určení na kopání penalt, ale trénovat jej můžete.

2.7.5 Short Passes

(vylepšuje přihrávky/passing, počet týdnů tréninku: 5) – Pokud potřebujete zvýšit passing svým nejlepším obráncům, tak doporučuju především tuto možnost, problém ovšem je, že neuhrajete ani prd, čili použijete pravděpodobně pouze v přátelácích. Efekt je o 16% větší než u následujícího tréninku, ale obránci musejí hrát na útočních pozicích a v záloze.

2.7.6 Through Passes

vylepšuje přihrávky/passing, počet týdnů tréninku: 6)– stejné jako předchozí typ tréninku, ale o něco málo méně účinné, můžete však trénovat plný počet obránců. 5-5-0 v přáteláku problém není, ale horší je to už v poháru, proto pokud vám stačí trénovat passing jen u 8 hráčů, tak použijte následující postup- 1. týden přestávky přátelák – Short Passes 2-5-3, 2. týden pohár 5-4-1, WB dáte na křídla off CD do zálohy popř. libovolně zkombinujete tak, abyste vyhráli a zároveń trénovali důležité obránce. Pokud hrajete oba týdny přáteláky, tak trénujte plný počet hráčů při 5-5-0 nebo 2-5-3 short Passes)

2.7.7 Defensive Positions

(vylepšuje bránění/defending, počet týdnů tréninku: 16) – Další dobrý trénink mezi sezónami. Trénují všichni kromě útočníků a brankaře, ovšem s poloviční intenzitou. Při 5-5-0 tak můžete trénovat plný počet hráčů, sice jen na půl plynu, ale i to může stačit.


3. Skladba zbytku týmu

Vaše obránce jsme si už důkladně rozebrali, ale co zbytek týmu? Ze začátku budete hrát s tím, co vám HT dal nebo co máte z předchozího tréninku, po první tréninkové období se ani nesnažte si něco shánět na výpomoc, abyste aspoň něco uhráli, soustřeďte se pouze na trénink, na posily se zaměřte teprve poté, až budete prodávat první odchovance. Strategii nákupů podřiďte především tomu, co nejčastěji hrají vaši soupeři, teprve v druhé řadě se zaměřte na to, co máte nejslabší, je hloupost kupovat záložníky, když máte v lize samé trenéry zálohy, ty prostě málokdy v záloze porazíte, a tak kupujte hráče do útoku, abyste lépe zahráli CA a naopak- pokud máte v lize mnoho trenérů útočníků či wingerů, pro které je životně důležité vyhrát v záloze, nakupte prioritně záložníky (ale samozřejmě je nutné kalkulovat i s ratingy vašeho útoku/obranou ostatních, zkrátka před nákupem jakýchkoliv posil zjistit, co se vám bude hodit nejvíc a jaký hráč vám nejvíce v budoucnu pomůže). V této kapitole uvedu, jaké hráče na určité pozice nejlépe koupit a nějaké typy a triky, které můžete jako trenér obránců využít:) je totiž docela pravděpodobné, že se později kvůli výsledkům v lize vzdáte tréninku jednoho hráče a budete hrát herně výhodnější rozestavení 4-4-2, se kterým se vám v ligových zápasech povede mnohem lépe než při standardních rozestaveních čítajících 5 obránců, ale i tak poradím, jak přece-jen o trénink 10. hráče tak docela nepřijít. Protože se nám dávají góly o mnoho hůře než ostatním trenérům, musíme potenciál týmu využívat na 101% :), proto i když vám někdo bude tvrdit, že mu stačí pouze hráč s hlavní vlastností, tak na jeho rady moc nedávejte, jemu stačit možná bude, ale MY potřebujeme aby byl každý hráč pro tým co největším přínosem, protože dobře sestavený a vyvážený tým dokáže téměř nemožné :)

A nyní už k jednotlivým pozicím:

3.1 OBRANNÉ POZICE

Kromě obránců se za obranné pozice považují ještě brankaři a záložníci, ti samozřejmě mohou hrát i útočně, a pomoci útoku, ale z pohledu funkce těchto hráčů je lze spíše zařadit do „obrany“. Obranné pozice nejsou pro nás tolik důležité jako ty útočné, ale i přesto se z nich dá při dobré strategii využít maximum a mohou být pro tým často větším přínosem, včetně budoucích možností využít tyto hráče i mimo zápasy.

3.1.1 Brankař

Mohlo by se sice zdát, že brankař je v žebříčku priorit až na úplně posledním místě, silná obrana vám většinu útoků „pochytá“ a tak na brankaři můžete ušetřit a peníze raději investovat do důležitějších pozic. Ale to je jaksi chyba! Brankař totiž mírně zvyšuje ratingy obrany, takže pod passable raději nechoďte (ve slabší 6. lize může stačit do začátku i inadequate, ale o stupeň lepší brankaři zase nejsou příliš drazí, takže zase moc nešetřete). Ovšem také není hned nutné utrácet cenné penízky za solida, který už z počátečních financí ukrojí poměrně velký kus. Úplně ideální je ale na trénink obrany přejít z tréninku brankařů, vytrénujete dva a jednoho prodáte, čímž získáte peníze na nákup mladých obránců a solid trenéra a druhého brankaře si necháte a máte na hodně dlouho pokoj :) Brankařům padá skill až v pozdním věku, takže na brankaře nebudete opravdu dlouho muset sáhnout a ušetříte slušné peníze. A pokud budete dostatečně chytří, tak nakoupíte brankaře se solid nebo passable vůdcovstvím a nakonec ho ještě využijete jako trenéra, protože bude odehrávat za váš tým prakticky nejvíc zápasů ze všech vašich hráčů a získá tedy i potřebné zkušenosti. Proto jak jsem radil na začátku- do tréninku obrany se nežeňte a vemte to přes gólmany, je to zdlouhavější, ale trpělivost růže přináší! :) Pokud jste to nevydrželi a vzali to rovnou nebo přes zálohu, tak kupte passable či při slušné ceně i solid gólmana se solid vůdcovstvím a min. weak expama (ale čím víc tím líp, ovšem nad inadeq. Už sou zase drazí:) a než koupíte něco lepšího, tak máte opět slušného trenéra. Pokud nehodláte moc používat PIC, tak kupte klidně i antiklauna (nasty či controversal hráče se solid LS), získaný TS (team spirit/týmový duch) vám sice při těchto taktikách padne o něco rychleji, ale zase to není nějaká razantní změna a bráno z pohledu, že ze začátku stejně příliš na výsledky hrát nebudete, je to jedno. Samozřejmě máte-li možnost pořídit sympatického půlklauna neváhejte, za ty si nemusíte připlácet jako za celé klauny a na klesání TS to stejně není ani moc poznat, tyhle kalkulace vám ovšem prvních pár sezón stejně mohou být úplně fuk, takže vám už jimi raději nebudu motat hlavinky a přejdu dále.

3.1.2 Záložník

Záloha je poměrně důležitá, ale zase ne tolik jako u ostatních typů tréninků, protože my můžeme často sáhnout k protiútokům. Přesto je dobré věnovat výběru kvalitního záložníka velkou pozornost.

U záložníka jsou velice důležité dvě sekundárky (tedy pokud nepočítám staminu, která by měla být samozřejmě excellent- vysvětlím později) a ty jsou passing a defending. Mohlo by se zdát, že defending vám je u záložníka úplně na houby, když máte silnou obranu, že? Tak to je jaxi omyl:) Defending vám ještě zvyšuje ratingy obrany a to se často bude hodit. V krajním případě se samozřejmě můžete na tuhle sekundárku vykašlat a ušetřit na ní, to vám neberu, ale defending se tolik nepřiplácí, proto byste si měli pořídit aspoň inadequata nebo MINIMÁLNĚ weaka, pokud budete hrát proti trenérům útočníků, tak pochopíte proč. Co se týče passingu, tak je dobré jít co nejvýš a peněz nelitovat. Passing vám vylepší ratingy útoku, proto je pro vás velice důležitý, bohužel se passing velice připlácí a tak budou takovíto hráči i poměrně drazí. Pokud si je budete moci dovolit, kupujte, pokud peníze mít nebudete, můžete šetřit tím, že sekundárky trošku oželíte, ale pod weak byste jít v žádném případě neměli, ti sice mnoho nepřidají, ale počítá se každá špetička a ceny takových hráčů už jsou prakticky srovnatelné s ostatním odpadem :) Ovšem jak říkám, takto postupujte jen v krajním případě nebo o hráčů na „sezónní výpomoc“ :) Pokud hledáte výraznou a dlouhodobou oporu týmu, dejte si na výběru setsakramentsky záležet.

Tak a teď se dostávám k tomu o trochu zajímavějšímu. Pokud už jste trošku „odrostlejší“ a kvůli výsledkům v lize se chcete vzdát tréninku jednoho hráče (nebo aspoň částečně vzdát – občas budete v lize hrát jen na 4 obránce), tak může být výběr dobrého záložníka jedna z nejlepších věcí, kterou za svou HT kariéru uděláte:) Abych to upřesnil- mluvil jsem zde o ofenzivních obráncích, že? A jelikož ofenzivní obránce může hrát jako defenzivní záložník, tak vás už jistě napadá, jak můžete takového hráče co nejefektivněji využít, že? Zkrátka – porozhlédnete se po trhu a najdete mladého (19-20) záložníka s alespoň passable defendingem, trošku si připlatíte za věk a vida- máte vynikající oporu do ligy a v přátelácích jej můžete nasadit jako off CD! Pokud budete hrát proti slabému soupeři či CA, tak za týden můžete trénovat plný počet hráčů a v případě hry na 4 obránce jednoduše dáte takového hráče na lavičku a pokud se vám někdo zraní, bude mít plný trénink. Sice nebude trénovat tak rychle jako ostatní, ale nemusí pršet jen když kape, ne? :) Po pár sezónách z něj bude slušné off CD/def. IM i když v pozdějším věku, ale je to stále lepší než přijít o plný trénink jednoho hráče a můžete ho výhodně prodat a začít zase s mladším a třeba i lepším. Navíc v případě dobrého tahu s juniorky jej snadno odstavíte a budete trénovat juniora do doby, než budete moci prodat jiného svého obránce. Jedinou nevýhodou je, že se takový hráč může častěji zranit, ale věřím, že celkové přínosy jsou větší než možná negativa, navíc je mladej, bude se léčit rychle…

No, ted ještě něco ke speckám. Pro záložníka je vynikající specialita powerful, obzvláště pro ty defenzivní, nejen že v dešti může získat PM a defending, ale pokud budete hrát pressing (jakože občas k němu nejspíš sáhnete), bude se opět jeho obrana počítat 2x. Kvůli pressingu je také dobrá ona excellent stamina, u záložníků je takováto hodnota staminy velice důležitá (už jsem říkal, že musíte nakoupit opravdu kvalitní hráče?:). Z dalších specek se dá ještě využít technical, ale zde je problém při dešti. Quick vám zde nemá co přinést, spíš je na škodu, takže takového hráče do zálohy pokud možno raději ne. Ostatní speciality jsou dost podobné tomu co bylo řečeno u obránců, snad jen head záložníka asi nebudete mít takovou možnost nahradit jako je tomu s head obráncem, takže s tím také tak trochu počítejte.

3.2 ÚTOČNÉ POZICE

Z hráčů jsou v útoku wingeři a útočníci:) a jelikož je útok obvykle tím největším kamenem úrazu je ihned po mladících do obrany to nejdůležitější, co je třeba z rozmyslem vybudovat. Opakuji už to po několikáté, ale zkrátka naše výsledky v zápasech bývají velice těsné a počítá se každý gól, proto je dobré mít útok KOMPLETNĚ ospeckován. Zatímco ostatní trenéři se mohou spolehnout na normální útočníky, my potřebujeme využít plně jejich potenciál a to můžeme jen díky speckám. Pokud za utkání alespoň jedna padne, obvykle to velice pomůže a často i rozhodne celý zápas, proto rozhodujete-li se mezi hráčem se sekundárkou nebo speckou volte vždy toho druhého (ale úplně nejlepší je koupi takového, co má obojí, že… :) a teď tedy podrobněji:

3.2.1 Křídla

Výběr křídle bude do jité míry záviset na stylu vaší hry. Pokud hrajete hodně často CA, tak budete potřebovat dvě slušná křídla, pokud hrajete na tři záložníky, tak pravděpodobně budete potřebovat jednoho slušného hráče a druhého o něco slabšího, který jej v případě potřeby vystřídá nebo nastoupí na druhé křídlo až občas CA zahrajete, proto nakupujte dle finančních možností a toho, jak důležitá pro vás křídla jsou a kolik peněz potřebujete na vylepšení útočníků (za ty se vám vyplatí utratit víc než za křídla). Pokud druhé křídlo opravdu téměř nepoužíváte, tak je dobré spíše investovat do toho primárního než mít dva vyvážené hráče a ten druhý bude neustále leštit lavičku. Útočníci útoky po křídlech poměrně zvednou, takže chvilková náhrada slabším hráčem se dá přežít. Jediné na co si musíte dát opravdu velký pozor je výběr kvalitních specek, které jsou mnohem důležitější než jakékoliv sekundárky! Pro křídla se totiž ze všech hráčů nejvíce hodí specialita QUICK, která je co se pravděpodobnosti týče nejčastější a pro hráče hrajícího na křídle nepřináší prakticky žádnou výraznou nevýhodu, takže silně doporučuji ji mít u primárního hráče, druhého můžete pořídit také quicka, ale ani hlavičkář není úplně k zahození, takže to zda pořídíte jednoho takového a druhého makového nebo oba rychlíky nechám na vašem přesvědčení a počtu vašich ostatních hlavičkářů a quick obránců soupeřů:)

Co se týče sekundárek, tak ty jsou tak trochu oříšek. Křídla jsou finančně poměrně nevýhodný trénink, takže hráče bez sekundárek seženete hodně levně, ale ty se sekundárkama jsou zase velice drazí. Sekundárky jsou především passing a pak také playmaking a i stamina, defending se moc nepočítá, protože jediný správný příkaz pro křídlo je offensive, přes nic jiného až na minimální vyjímky vlak nejede:) Pokud jste při nákupu v balíku, kupte co nejlepšího hráče, pokud ne, kupte co půjde, hlavně ať to má jednu z uvedených specek a raději investujte do útočníků. I u křídla můžete využít stejný postup jako u tréninku defenzivního záložníka a vytrénovat si krajního obránce, ovšem tento trénink se už tolik nevyplatí.

3.2.2 Útočníci

A dostáváme se ke zlatému hřebu večera, totiž útoku :) útočník je prakticky nejdůležitější hráč celého týmu, protože je to právě ON, díky kterému můžete zápas i vyhrát :) vylepšují i křídlení útoky, takže zde se nešetří, zde se ROZHAZUJE :) Předpokládá se, že budete často hrát na 2 útočníky, proto kupte dva kvalitní borce se sekundárním passingem (vylepšuje střední útok) a pořádnýma speckama. Pro útočníka jsou výborné specky unpredictable nebo head. Powerful je vám naprosto k ničemu, sice dostává scoring při dešti, ale nelze jen díky němu dát góla, což je pro nás nevýhodné. Quick se rovněž moc nehodí, protože by se mohlo stát, že nějaké důležité utkání odehrajete v dešti a pak můžete splakat nad výdělkem, takové specialisty prostě házejte raději na křídla, kde se vám vyplatí víc. Trochu oříšek jsou technical hráči, ti jsou sice co se principu fungování podobní powerfulům, ale specku můžou hodit proti head obránci, což někdy pomůže, ovšem pokud proti takovým hráčům nehrajete… technicala je spíše dobré pořídit až při vyšším finančním obnosu, kdy si připlatíte celkem slušné peníze za schopnost kopat standardky (SP), pak se vám takový hráč vyplatí mnohem více než ostatní specialisté dohromady, protože na to, abyste nedali góla z penalty či rohu už by muselo v pekle mrznout nebo tak nějak :) navíc díky vysokému SP můžete dát i gól z přímého kopu, což se také velice hodí. Samozřejmě je možné pořídit takového hráče i bez technical specky, ten ale nebude mít při penaltách 25% bonus. Ale jak říkám, technical je dobrý hlavně při velkém SP (nejlépe divine-božské), jinak raději volte jiné specialisty (vysoké SP mohou mít přece i oni). Co se týká třetího útočníka, tak toho samozřejmě ospeckujte také, sice bude hrát častěji za Béčko, ale až někdy budete chtít hrát kráter (dozvíte se později), určitě jej také oceníte.
Toto bylo zhruba to nejdůležitější k tomu, jak by mohl vypadat váš tým, samozřejmě to nejsou žádná striktní pravidla, kterých se musíte držet, jde spíše o doporučení, časem si jistě najdete vlastní cestu, která vám sedne přímo na tělo, ale snad si díky výše napsaným řádkům uděláte představu o tom, jak můžete na svůj tým myslet daleko do budoucnosti a také jak využívat co nejefektivněji jeho potenciál.


4. Formace, taktiky a herní strategie

Tento bod bývá při tréninku obrany zpravidla největším zádrhelem a právě kvůli obtížnosti a variabilitě možných formací doporučuji trénovat obranu teprve poté, co s Hattrickem získáte alespoň nějaké zkušenosti. Na rozdíl od trenérů zálohy, kteří si prakticky vystačí s kombinací 3-5-2 nebo útoku 3-4-3, si prakticky nemůžeme dovolit neustále hrát to samé, každá hra vyžaduje odlišnou strategii a jiný přístup. Je třeba více „experimentovat“ a snažit se abyste nebyli pro vaše soupeře příliš snadno čitelní, protože pokud zjistí, kde má vaše obrana slabé místo, tak už se z toho nemusíte vylízat. Na každého platí jiný postup, samozřejmě v odlišnosti na tom, jak silný má tým a jednotlivé pozice, proto následující řádky berte spíše s rezervou, jde pouze o jakési obecné shrnutí postupů, jakých se často může proti danému trenérovi použít a rozhodně se nejedná o nějaký superuniverzální návod, který vám vždy dopomůže k vítězství. Nutno poznamenat, že většina zdejších textů uvažuje hru proti VYROVNANÉMU soupeři.

4.1 Herní strategie proti trenérům jiných vlastností

4.1.1 Jak na trenéra zálohy?

(nejčastější kombinace: 3-5-2)

Zde to máme oproti ostatním o něco lehčí, protože můžeme s úspěchem použít protiútoku, v záloze stejně vyhraje a ratingy útoku a obrany nebývají zase tak velké, aby se proti nim nedalo ubránit. Samozřejmě jsou i vyjímky:) Bez CA se proti trenérům zálohy hraje velice špatně, zálohu mají velice silnou a vyrovnat ji není moc jednoduché a často to vyžaduje nemalé úsilí. Pokud máte zhruba srovnatelné záložníky můžete jej zkusit přehrát záloze formací 4-5-1 s ofenzivním obráncem, ale váš útok bude oslaben, takže se nemusíte ke gólu také dopracovat.

4.1.2 Jak na trenéra útoku?

(nejčastější kombinace: 3-4-3, AIM)

Totální betonací středu a přehrání v záloze:) Trenéři útoku hrají velice často 3-4-3 s útokem středem, čili vám stačí hrát na 3 CD a 2-3IM a máte velice slušný beton, který většinu útoků odrazí. Problém ale je, že tohle není jistota. Někteří trenéři útoku dokáží poměrně dobře kombinovat, takže vás mohou překvapit například útokem po křídlech, na kterých můžete mít obranu mnohem slabší, takže s tím počítejte, toto zkrátka není všelék a proto je dobré se snažit i vyhrát v záloze, pokud se vám to podaří, tak váš beton pobere většinu nebezpečných šancí a vy ve většině případů vyhrajete. Třem obráncům se špatně brání, čili máte slušné šance vstřelit gól a 4-3-3 by proti vám vyrovnaný soupeř při zdravém rozumu nejspíš nezahrál.

4.1.3 Jak na trenéra křídel?

(nejčastější kombinace: 3-5-2 někdy i 3-4-3, ale vždy na OBĚ křídla)

Blbě. Křídla se brání hůř než střed, to si pamatujte. Nejlepší je se vykašlat na standardní WB a dát tam své NEJLEPŠÍ obránce (samozřejmě defenzivně!) a WB (pokud nejsou ti nejlepší:) zkusit dát na pozici centrálních obránců s nastavením ke křídlu, tedy pokud má oponent slabý střední útok, jinak volte na pozice obou CD své druhé dva nejlepší obránce, kteří přidají i obraně křídel. Občas se může vyplatit i nějaký den defenzivní záložník, ale zase pozor, ať si moc neshodíte útok a nastavujte s rozmyslem. Co se týče toho, zda hrát křídla ofenzivně či defenzivně říkám toto: křídla by se jinak než ofenzivně hrát neměla, výjimkou je jedině pressing. Defenzivní křídlo vám v útoku ubere moc a v obraně přidá málo, takže bacha a útok si NESHAZUJTE.

4.1.4 Jak na trenéry brankařů?

(nejčastější kombinace: 3-5-2)

Mohlo by se sice zdát, že stejně jak na záložníky, ale chyba! To bych vám moc nedoporučoval. Samozřejmě, že to jde, ale není to pravé ořechové a k možnosti CA bych vám doporučil sáhnout až jako k poslední možnosti. Jednak může gólmanotvůrce zahrát prakticky libovolnou formaci, kterou nemusíte čekat a druhak můžete ve výpisu po celý zápas číst, jak Franta XY vyrazil míč konečky prstů apod. Snažte se vyhrát v záloze a dostat co nejvíc šancí k vstřelené gólu, protože tito lidé mívají hodně dobré brankaře a ti by mohli vašich pár příležitostí které obvykle k výhře stačí zlikvidovat.

4.1.5 Jak na trenéry obránců?

(nejčastější kombinace: to co hrajete vy:)

Proti našinci se hraje extrémě blbě. Jednak nevíte, s čím proti vám protivník přijde a druhak soupeřova obrana silně převyšuje váš útok, takže tam toho moc nepadne, pokud vůbec. To stejné většinou platí i obráceně, takže rozhoduje každá maličkost, zde teprve pochopíte, jak je výhodné mít v útoku specialisty, protože se může stát, že jinak než se specky prostě gól nepadne. Snažte se soupeře před zápasem co nejlépe odhadnout, aby vás nezaskočil nějakou nečekanou formací a naopak se snažte zaskočit vy jeho :) Hrajte hlavně na útok a zálohu, tedy pokud není soupeřova obrana příliš silná, to se spíš snažte betonovat tu svoji, aby vám tam něco nepadlo. Zde je každá rada drahá, záleží na štěstí a odhadu situace, když soupeře dobře odhadnete a zaskočíte, tak máte celkem slušné šance vyhrát:)


4.2 Jednotlivé použitelné taktiky:

4.2.1 CA- protiútoky:

Požadavky: slabší záloha než soupeř

Doporučení: Silnější obrana než soupeřův útok, dostatečně silný útok a passing u obránců
Nevýhody: Záloha - 7%, počet CA akcí je variabilní a je hodně ovlivněn náhodou
Výhody: Můžete dostat i několik protiútoků (obvykle 1-3, více spíše výjimkou)

Jedna z nejsilnějších zbraní, kterou můžeme použít, i když rozhodně není všemocná a často jsou výsledky jen o štěstí, takže pozor. Vyplatí se nejvíc proti trenérům zálohy, nebo obecně proti týmu, se kterým v záloze určitě prohrajete. Pokud se úplně nevzdáte zálohy, tak si můžete o něco málo navýšit své běžné šance, obvykle dostáváte 1-3 protiútoky, zřídkakdy dostanete více. Ale musíte si dát pozor, aby vaše záloha byla opravdu slabší než ta soupeřova, jinak žádné protiútoky nezískáte, ale o držení míče stejně přijdete. Důležité také je, abyste měli co nejsilnější obranu, pokud ji nemáte silnou alespoň o dva CELÉ stupně než je soupeřův útok, tak pravděpodobně na CA prohrajete, protože díky vyššímu držení míče a ne zas tak malé pravděpodobnosti vstřelení gólu vám soupeř pár „dárečků“ nejspíš nadělí. Pokud máte obranu silnější, pravděpodobnost, že bude soupeřův útok zastaven už je zhruba na vyhovující úrovni a o CA můžete začít uvažovat. Ovšem abyste se k protiútoku dostali, měli by mít vaši obránci alespoň trošku slušný passing, nemusí to být zrovna excellenti, ale lamky s wredched passingem také ne, podle schopnosti přihrávat se totiž počítá CA rating a tím i šance se k nějakému protiútoku při úspěšné obranné akci vůbec dopracovat. Ovšem to ještě není vše, můžete mít klidně CA rating v nebeských výšinách, ale CA stejně nemusíte dostat, protože váš útok je natolik slabý, že se přes soupeřovu obranu vůbec nedostane. Teprve splňujete-li tyto podmínky, můžete CA s „úspěchem“ hrát. Proč ty uvozovky? No zkrátka proto, že i z CA můžete minout nebo zkrátka dostanete o gól víc než dáte. Je to menší sázka do loterie, musíte zkrátka ubránit a sami při tom dát, jinak to nejde:)
Důležité je poznamenat, že nejčastěji se CA využívají proto, abyste navýšili počet šancí na gól, takže se úplně nevzdáváte zálohy, ale existuje i extrémní rozestavení – kráter, kde vše svěříte pouze vaší obraně a útoku, o všech těchto rozestaveních budu hovořit níže.

4.2.2 Pressing

Požadavky: Mít slabší tým než soupeř:)
Doporučení: Co nejvyšší stamina u všech hráčů týmu (vyjma brankaře) a maximální stamina u záložníků, co nejvíc powerful hráčů (s co nejlepší staminou!)
Nevýhody: Likvidujete vlastní šance
Výhody: Likvidujete šance soupeře

I když jsem říkal, že zde budu rozebírat hru proti adekvátním soupeřům, toto je trošku vyjímka. Pressing používejte POUZE A JEDINĚ v případech, kdy víte, že nemáte šanci vyhrát a chcete uhrát remízu nebo co nejvíc zmírnit prohru. Tajemstvím úspěchu je hrát na plný počet obránců a zbytek týmu co nejvíc defenzivně. Musíte zkrátka kompletně zabetonovat obranu, co nedokáže zlikvidovat pressing, zvládne zlikvidovat ona. Nejlepší rozestavení je pravděpodobně 5-4-1 či 5-5-0, ale u toho si musíte dát pozor na zmatení. Také jde asi o jedinou taktiku, kde můžete hrát bez obav křídla defenzivně (doporučuji na jejich pozice spíš dát WB), ale lepší je soustředit se na posílení zálohy, abyste potlačili ještě více soupeřových šancí. Ovšem pozor! Pokud v záloze vyhrajete, tak se vám pressing zase hrát nevyplatí, protože budete likvidovat spíš šance svoje! (ovšem než si kvůli tomu lámat hlavu a strhávat zálohu… zkrátka se snažte mít držení míče co nejvyšší, neboť při držení 10% vám pressing opravdu moc nepomůže) Teď ještě něco k principu: Pokaždé, když se vytvoří šance, spočítá se šance k jejímu zabránění a to tak, že se sečte defending všech vašich hráčů v poli, u powerfulů se defending počítá dvakrát a poté se tato hodnota porovná s útokem soupeře a pomocí dalších metod se určí jestli bude akci zabráněno nebo ne. Čím vyšší bude tedy schopnost bránění vašich hráčů tím lépe, proto se snažte nasadit co nejvíce obránců a hlavně powerful hráčů. Problémem je únava a o něco větší pravděpodobnost únavových hlášek, proto záleží i na stamině, i když na samotný rating pressingu nějaký extrémě výrazný vliv nemá.

4.2.3 Směrování ůtoků

zdroj: Hattrick – ABC of Tactics
Zde jsou na výběr 2 možnosti: útoky středem hřiště (attacking in the middle (AIM)) nebo po křídlech (attack on the wings (AOW)). Obě možnosti jsou dvě strany stejné mince. Útoky středem značí pouze to, že budete mít o něco více útoků vedených středem hřiště a méně jich půjde po křídlech. Útoky po křídlech jsou vlastně přesným opakem dříve uvedené taktiky. Tyto varianty mají ale i jistou nevýhodu: při jejich použití ztratíte část obrany! Například pokud útočíte středem hřiště, tak ztratíte část obrany na křídlech.
Základním pravidlem při volbě směrování útoků je, že by měly být použity jen tehdy, když získáte více tím, že útoky budou přesměrovány, než kolik ztratíte v obraně. Pokud vstřelíte po křídle navíc jeden gól, tak to zřejmě nevyváží to, že dostanete od soupeře 2 góly navíc díky oslabení vaší střední obrany
Použijte přesměrování útoků když:
· máte lepší šanci se prosadit středem (AIM) nebo po křídlech (AOW)
· máte aspoň trošku slušné držení míče (pokud si nevytvoříte šance, pak není ani moc co přesměrovávat a akorát ztratíte důležitou obrannou sílu). Obecně byste měli být lepší v držení míče, protože jinak vás může oslabení obrany snadno stát více obdržených gólů, než kolik jich sami získáte
· nevadí vám, že přijdete o jistou část obranných sil. Například pokud máte velice solidní obranu vzhledem k soupeřovým útokům a její oslabení vás neohrozí nebo pokud máte převahu v záloze

Nasazení taktik je důležité zvážit před každým zápasem a rozhodovat se podle jednotlivých soupeřů,ale existují určité případy, kdy jsou taktiky obzvláště zajímavé:

AIM je často atraktivní taktika pro týmy hrající na 3 útočníky, samozřejmě ale jen tehdy, pokud soupeř nemá extra silnou střední obranu

Pro týmy trénující wingery a hrající je ofenzivně se zdá být dobrou taktikou AOW (ovšem při lepším držení míče než má soupeř).

4.3 Formace

A nyní přejdeme k zlatému hřebu návodu a tím jsou samotné formace, kterých můžete využívat. Jak již bylo řečeno, je jich velká spousta a záleží, jakým systémem vedete trénink a jaké máte hráče na ostatních pozicích. Z počátku pravděpodobně budete hrát jen formace s pěti obránci na modely se čtyřmi přejdete asi později, až budete potřebovat v lize něco uhrát, nebo na ně nepřejdete vůbec, to záleží na vás. Zde uvedu a popíšu formace, které můžete proti svému soupeři využít a zároveň nepoškodit trénink, nebudu se zde tedy věnovat extrémním rozestavením a rozestavením s menším počtem obránců než 4, ty patří do jiné kategorie a jiných tréninků. Nebudu zde také uvádět úplně všechny kombinace, těch je velké množství, uvedu zde především ty užitečnější a používanější, také nebudu psát individuální příkazy pro úplně všechny hráče, spíš jen občas upozorním na to, jak kterou pozici můžete zkusit zahrát, ale myslím, že i tak v tom budete mít po prvním přečtení trochu gulášek :) Doporučuju zkoušet, zkoušet a zkoušet! Časem vám to přejde do krve a vše pochopíte…

4.3.1 Standardní rozestavení:

Standardní formace jsou takové formace, které můžete nacvičit. Abych to upřesnil - hraním jakékoliv jiné formace než 4-4-2 znamená, že váš tým může během zápasu dostat zmatení, tj. klesne organizace hry a utrpí vaše záloha. Pokud ovšem budete hrát nějakou formaci často, vaši hráči se ji naučí (jak kterou umí se dozvíte přímo na hattricku) a zmatení nebudou tak častá nebo dokonce žádná. Pravděpodobnost zmatení je velmi nízká od rozestavení na úrovni solid a prakticky nulová při excelentně naučených formacích, proto je dobré nejprve zahrát několikrát nové rozestavení v přáteláku a teprve poté, co dosáhnete takovýchto hodnot jej nasadit do ligy. Samozřejmě záleží na zkušenostech vašich hráčů a kapitána, pokud máte zkušený tým, tak zmatení třeba vůbec nenastane i když danou formaci nazkoušenou mít nebudete. V pohodě lze udržovat na přijatelné úrovni 2 formace a pamatujte také, že úroveň naučení formace klesá s každým zápasem zahraným s jinou formací a občas také při prodeji hráčů.
Formace 5-3-2
Výhody: Silná obrana, maximální využití tréninku, dobrý útok
Nevýhody: mizerná záloha
Doporučená taktika: Protiútoky

Tato formace vám umožňuje trénovat plný počet hráčů a hlavně neoslabuje váš útok, čili se jedná o výbornou formaci pro hraní protiútoků, kde vás velice slabá záloha tolik netíží. Variant pro hraní je ale několik, čili se nejedná o rozestavení na „jedno CA použití“, i když je takovéto využití asi nejčastější.

První varianta jsou tedy ony protiútoky, kdy hrajete často na 1 záložníka, pokud ovšem hrajete proti týmu, který je v záloze jen o málo silnější než vy, je docela výhodné obětovat jedno z křídel, tím sice přijdete o jeden z útoků, ale na druhou stranu posílíte v záloze a protiútoky tak využijete jen jako jakýsi bonus, protože při hře můžete dostat i nějakou tu standardní akci. Co se týče hraní této formace bez protiútoků, tak i to je docela možné a to především proti slabým soupeřům, které přehrajete i tak v záloze, silný útok prorazí jejich obranu a vy trénujete plný počet mladíků. Při této taktice je docela vhodné využívat ofenzivního obránce, protože oslabená obrana není problém a posílená záloha pomůže. Možné je také hrát na 3 záložníky úplně bez křídel a s nastavením útoků středem, ovšem osobně bych tuto možnost doporučil jen tam, kde vám takovýto způsob hry má co přinést a vy jím víc získáte než ztratíte (např. máte plnou marodku křídel a protivník má směšnou střední obranu:)

Formace 5-4-1

Výhody: VELICE silná obrana, maximální využití tréninku, dobrá záloha
Nevýhody: Mizerný útok
Doporučená taktika: Pressing/AOW

Druhá nejpoužívanější taktika při tréninku plného počtu obránců, pro začátečníky a smolaře, kteří padli do vyšší ligy jde o ze začátku nejpoužívanější rozestavení vůbec. Jeho největší předností je totiž schopnost vyždímat z obrany maximum a směle si dovolím tvrdit, že z tohoto rozestavení jde v současné době udělat prakticky nejlepší obrannou formaci (sice se to samé říká o 4-5-1, ale zde bych si zkrátka dovolil oponovat). Než řeknu cokoliv dalšího musím dodat, že v této formaci v žádném případě nemáte velkou šanci proti vyrovnanému soupeři uspět! Jedná se opravdu o výrazně defenzivní rozestavení, které se hodí hrát v zápasech proti silným soupeřům, když nechcete o moc prohrát, případně chcete uhrát remízu. Občas je samozřejmě možné s touto taktikou i vyhrát, ale nestává se to tak často. Základem úspěchu je zde úplné kašlání na jakýkoliv útok- jeden z útočníků je přesunut do zálohy, jedno z křídel do obrany. Prakticky vše je dobré nastavit na defenzívu, tedy i útočníka, místo kterého můžete klidně dát i záložníka a to samé provést na křídle s tím rozdílem, že křídlo necháte hrát na střed, čímž dosáhnete dosti slušného zvýšení zálohy (aneb jak jde z bandou passablů udělat weak záloha:). Díky tomu, že všude kromě obrany budete mít záložníky u kterých bývá dosti vysoká stamina, stačí už jen omrknout obránce a pokud to nejsou až příliš velcí chcípáčci, tak máte naprosto perfektní obranné rozestavení, které přímo vyzývá k pressingu. Problém je tu jen ten, že takto je prakticky NEMOŽNÉ dát gól jinak, než ze specky, takže je třeba nasadit co nejvíce vhodných specialistů (je ovšem pravděpodobné, že je při takovémto složení mít nebudete) a doufat… nebo se modlit, aby soupeř nedal gól. Pokud budete nasazovat standardní křídlo/útočníka je poměrně hloupost je hrát výše zmíněným způsobem, pokud na to nejsou stavění- ty ponechávejte na normal, ale pokud vám nedají výhodu speciality, tak jejich nasazení nemá velký význam a raději nasaďte opravdu záložníky a snažte se k obraně vybojovat i větší držení míče.
Samozřejmě se můžete pokusit v této formaci hrát i trochu útočně, ale je opravdu těžké dosáhnout slušných výsledků, snad jedině pokud máte silnou zálohu a velice dobrá křídla, čili navolíte taktiku útoku po nich, protože oslabená střední obrana vás zde opravdu nemusí zajímat. V jiném případě je třeba trošku zaexperimentovat nebo zkrátka hrát tuto formaci proti někomu s dobrou zálohou ale mizernou obranou.

Formace 4-4-2

Výhody: Vždy je naučené na excellent, silná obrana, dobrá záloha i útok
Nevýhody: Přicházíte o trénink jednoho hráče
Doporučená taktika: Normal (AOW, AIM, CA)

Většinou zkušených hráčů opovrhované rozestavení, které nám ovšem přináší obrovskou variabilitu a velké možnosti. Nevýhodou zde je, že přicházíme o trénink jednoho hráče, proto bych toto rozestavení doporučil POUZE a jedině, pokud už máte za sebou první tréninkové sezóny a chcete se soustředit i na výsledky v lize. Občas budete proti slabším soupeřům nebo naopak dost silným hrávat formace na pět obránců, ale výhodou tohoto rozestavení je, že se ho nikdy nemusíte znova učit a nikdy zde nenastane zmatení.
Zahrání formace 4-4-2 může vnést lehké oživení a také překvapení ve vaší lize, jelikož budete zřejmě nejvíce hrát formace s pěti obránci. Pokud máte v kádru schopné IM, pak může být tato formace velmi efektivní i v případě, že váš celkový rating bude o neco horší než soupeřův.
Ale začneme postupně a pěkně si jednotlivé taktiky rozdělíme, protože jich je opravdu hodně. Vysvětlivky: W- křídlo (Winger), IM – záložník (Inner Midfield)

· 4-4-2 (2xW, 2xIM)

úplně standardní rozestavení, neměníte žádnou pozici, velmi lehké, ale doporučil bych jen tehdy, pokud hrajete proti soupeři, kterého i tak dáte v záloze a nechcete proti němu přijít o křídelní útok.
Výhodou tohoto rozestavení je silnější křídelní útok, který můžete jako trenéři obrany podporovat krajními obránci s individuálním příkazem off (útok), jelikož se předpokládá, že vaši obránci jsou na tom s obranou na takové úrovni, že tento příkaz příliš neoslabí celkový rating obrany.

· 4-4-2 (2xW, 2xIM, CA)

Naprosto stejné rozestavení jako předchozí případ, jen s tím rozdílem, že jako taktiku použijete protiútoky. Výhoda rozestavení je podobná jako při 5-3-2 na 2 záložníky, tedy zde slouží CA jen jako jakýsi bonus ke standardním akcím, protože oslabená obrana zde díky o něco lepší záloze nehraje tak velkou roli. Ovšem je třeba zvážit jednu věc- hrajete zde protiútoky a současně přicházíte o trénink jednoho hráče, takže si dobře rozmyslete, zda se vám nebude více hodit hrát CA při 5-3-2 na 2 IM, kdy bude rozdíl v držení jen o něco málo horší a obrana o dost lepší.

· 4-4-2 (2xW, 2xIM, AOW)

Opět stejné jen s rozdílem útoku po křídlech, čili použitelné na soupeře, který má slabší či srovnatelnou zálohu a velice slabou krajní obranu.

· 4-4-2 (1xW, 3xIM)

Velice dobré a také často používané rozestavení, kdy obětujete jedno ze křídel a posílíte svoji zálohu. Podobný postup používají rovněž trenéři útoku, čili se v záloze vyrovnáte minimálně jim. S trenéry zálohy pak můžete hrát i s mírnou ztrátou držení (v případě vyrovnaných týmů) a tedy lze při tomto rozestavení dosáhnout největšího počtu standardních akcí.

· 4-4-2 (1xW, 3xIM, CA)

Takto taktika je spíše kontraproduktivní, protože vám ubírá třemi IMky nahrabanou zálohu a tak je lepší se jí pokudmožno vyhnout a CA hrát v jiném rozestavení, které bude pro ně vhodnější.

· 4-4-2 (1xW, 3xIM, AIM)

Klasický útok středem, pro který platí to stejné, co pro útoky po křídlech, snad jen s výjimkou přebývajícího křídla - pokud nasadíte záložníka a dáte mu pokyn hrát na střed, dosáhnete dosti vysoké zálohy… a pokud dobře zakalkulujete a na důležitý zápas zvolíte taktiku MOTS, může jít o docela smrtelnou taktiku (nejen) proti trenérům útoku… passing vašich obránců vám k využití této taktiky pomáhej :)
a další…

Formace 4-3-3

Výhody: maximální útok
Nevýhody: Přicházíte o trénink jednoho hráče, slabá záloha
Doporučená taktika: Protiútoky

Toto rozestavení, bych vám silně doporučoval použít ve spojitosti s protiútoky a proti soupeři, který neoplývá zrovna útokem, který by vás nějak moc ohrožoval, ale jeho záloha potažmo obrana dosahuje výšin o kterých si můžete nechat jen zdát. Dosahujete zde maximální síly útoku, což se může hodit především proti týmům zaměřeným na budování betonu. Další z možností využití je v případě, že momentálně nemáte k dispozici dobré křídlo (mizerná forma/zranění) a máte 3 dobré útočníky + soupeř neoplývá zrovna silnou střední obranou, zahrát na 3 IM taktiku útoků středem. Zde se vám rozhodně vyplatí co nejvyšší passing hráčů, který zvedne schopnost útoky středem vést, protože po křídlech patrně neuhrajete ani prd :)

Formace 4-5-1

Výhody: maximální záloha
Nevýhody: Přicházíte o trénink jednoho hráče, slabý útok
Doporučená taktika: Normal/AOW

Jedná se o poměrně silné obranné rozestavení, mnozí hráči ho považují za nejsilnější obranné rozestavení vůbec (ehm… možná kdysi, když byla záloha hlavním rozhodujícím faktorem:). Hlavní zde je, že dosahujete maximální síly zálohy, čili jde o jakousi prevenci vzniku soupeřových šancí, což bývá často velice dobrá obranná taktika. Navíc máte možnost víc akcí získat i vy sami. Nevýhodou ovšem je onen slabý útok a tak bych vám při této taktice doporučil mít dost slušná křídla a útočit po nich (zkrátka nastavit taktiku AOW – útoků po křídlech) a samozřejmě co nejvíce vhodných specialistů. Jde zkrátka o „více útočnou“ obrannou taktiku než je tomu v případě 5-4-1 a jeden obdržený gól zde nemusí být až tak velká tragédie. Opět platí možnost použít toto rozestavení na soupeře se silnou zálohou, ale mizernou obranou a občas může být i vhodnějším rozestavením pro boj s trenérem křídel.

4.3.2 Nestandardní rozestavení

Nestandardní rozestavení jsou taková rozestavení, která se nikdy nemohou vaši hráči naučit, čili vždy, když je hrajete, hrozí stejná pravděpodobnost zmatení a tudíž je dobré, aby hrálo co nejvíce zkušených hráčů… i když jak sami uvidíte, není to až tak kritické.

Formace 5-2-3

Výhody: Silná obrana/útok, maximální využití tréninku, nulový efekt zmatení
Nevýhody: Neexistující záloha
Doporučená taktika: Protiútoky

Možnosti jak hrát toto rozestavení jsou zhruba dvě - na dva záložníky s útoky středem/CA nebo takzvaný kráter, kdy vaši záložníci rozbalí pivo a budou se na utkání dívat v televizi:) Co se týče varianty jedna – hry na dva záložníky, tak na tu se pokud možno snažte zapomenout, protože se prakticky NIKDY nevyplatí. Leda byste měli tři útočníky ve skvělé formě, křídla na marodce a hráli proti naprostýmu zelenáči :) Mnohem používanější a vhodnější je právě kráter, kdy nemáte žádného záložníka a tedy soupeř v utkání dosáhne většinou 99% držení míče. Z toho tedy vyplývá i to, kdy tuto taktiku použít- hrajete proti týmu, který má mnohem slabší útok než je vaše obrana a naopak- vy potřebujete útok co nejvíce posílit, abyste prorazili obranu jeho. Je opravdu velice důležité, aby vaše obrana byla SILNÁ, protože je to to jediné, co vás po celých 90 minut bude chránit, je opravdu důležité, aby váš CA rating byl co NEJVYŠŠÍ, protože je to to jediné, co vám umožní vyhrát. Tím, že je hra zcela v rukou soupeře totiž neustále čelíte jeho útokům a tedy můžete dosáhnout maximálního efektu protiútoků, které jsou jedinou možností jak zde dát góla (+ samozřejmě specky, ale znáte Murphyho zákony, že? :)) Tuto taktiku pravděpodobně vyzkoušíte teprve jako HT znalí, protože v prvních sezónách s ní spíš víc ztratíte než získáte, ale později, zvláště pokud narazíte proti hráči s vynikající zálohou se může značně vyplatit. Na závěr ještě taková poznámečka ke zmatení- je naprosto jedno, kolik jich bude, protože zmatení ovlivňuje zálohu a kde nic není, ani čert nebere :)

Formace 5-5-0

Výhody: Silná obrana/záloha, maximální využití všech tréninků obrany
Nevýhody: Neexistující útok, zmatení
Doporučená taktika: Pressing

Tak tuto formaci využijete pravděpodobně jen v přestávkách mezi sezónami, neboť vám má co nabídnout pouze z tréninkového hlediska, kdy docílíte maximálních efektů ze všech tréninků pro obránce, ať už se jedná o trénink všech kousků v obraně nebo v přihrávkách. Co se týče běžné hry, tak by se mohlo jednat o výbornou taktiku na uhrání remízy, ovšem je zde strašák zvaný zmatení, které by dokázalo srazit získanou zálohu hluboko pod úroveň které byste dosáhli např. s 5-4-1, takže pozor. Můžete zkusit hrát se zkušenými hráči, ovšem já osobně neznám moc lidí, kteří by podobné rozestavení hráli jindy než v přáteláku mezi sezónami…

Na závěr je třeba říci, že v mnohých rozestaveních můžete hráče libovolně přesouvat a můžete tak dosáhnout v rámci rozestavení velkých variabilit, ale zde si dejte velký pozor- nikdy, opravdu nikdy nesmíte hrát více jak 3 hráče na jedné pozici (více než tři CD, záložníci, útočníci), jinak s velkou pravděpodobností přijdete o trénink! Také je důležité poznamenat, že každé přemístění hráče oslabuje rozestavení, takže se vyvarujte přílišnému přepozicování, udává se, že kritické maximum jsou 3 hráči, tak se snažte nepřestavovat více než je nutné, zkrátka čím méně, tím lépe.


5. Orientační ceny hráčů

Ceny hráčů se odvíjejí z mnoha různých aspektů. Především je to podle jejich věku a schopností. Tato kapitola je rozdělena na dvě části - první část se věnuje cenám mladých kousků, které se pořizují do tréninku a druhá část už vytrénovaným hráčům. Je však nutné poznamenat, že i když jsem se snažil nějakým přesným číslům vyhnout, vždy to nešlo a tak jsou všechny uvedené ceny velice VELICE orientační a slouží pouze k tomu, abyste si zhruba udělali představu o cenových odstupech, protože trh se neustále vyvíjí a co platí dnes, nemusí platit zítra, takže pozor.

5.1 Orientační ceny hráčů do tréninku

Mladíci jsou ta nejcennější věc, kterou můžete koupit. Jsou to oni, kteří jsou motorem vaší ekonomiky, proto jim věnuje velkou pozornost. Ceny by se zde daly rozdělit do několika tříd, především je to cena podle věku. Nejmladší -17ti letí hráči jsou zde nejdražší, následují 18tky a nakonec 19ti letí „staroušci“. Starší hráč už NENÍ vhodný pro koupi do tréninku (ani 19 let starý ke konci sezóny, to už jsou zkrátka smolaři:). Ceny se hodně pohybují podle toho, o jakou část sezóny jde. Zde se budu většinou zabývat 17 letými hráči, protože u starších nejsou výkyvy cen tak veliké.

5.1.1 Začátek sezóny

Za pomyslný začátek sezóny zde považujeme poslední víkend sezóny staré a první tři týdny sezóny nové. Zde jsou ceny mladých (17 letých) hráčů opravdu vysoké, zvláště, pokud mají solidní či excelentní hlavní vlastnost. Jedná se totiž o adepty do U-20 a ceny takových kousků přesahují v závislosti na schopnostech 100 miliónů korun. Passablové se sekundárkami i bez nic dosahují rovněž vysokých cen a i holátka se mohou pohybovat kolem hodnot 10 milionů. Pokud chcete hráče kupovat v tomto období, připravte se na dosti velký průvan ve šrajtofli. Co se týče osmnáctiletých hráčů, tak zde jsou ceny mnohem, mnohem nižší a většinou přes hranici 10-15 milionů (v závislosti na sekundárkách, samozřejmě) nejdou. Ještě velice důležitá poznámka- pokud kupujete po posledním víkendu ve staré sezóně, musíte si dávat VELIKÁNSKÝHO majzla, protože každoročně se spousta vychcánků snaží využít celopondělního přepočítávání věků hráčů a dávají na trh dříve vytažené mladíky za přemrštěné ceny – nenaleťte na to! Kontrolujte v Memorable moments den vytažení a i po přepočtení věků si v podrobném pohledu na hráče věk ještě jednou prohlédněte (na trhu se totiž hráč objeví ještě s údaji z doby, kdy tam byl umístěn, takže „starší“ věk se ukazuje i po přepočtení).

5.1.2 Střed sezóny

Ceny klesají, hlavně už není možnost vytáhnout hráče, který by byl schopen hrát v U-20 (tedy v našich končinách, pokud hrajete někde v Ulánbátaru, tak tuhle šanci budete mít celou sezónu:), i když ještě trochu záleží na štěstí a náhodě (i předchozích tahů všech lidí v ČR). Zde už nakoupíte za rozumnou cenu a trénovat můžete ještě poměrně dlouhou dobu na plný koule.

5.1.3 Konec sezóny

Jedná se nejen o poslední týdny v sezóně, ale také o X týdnů předtím (za X doplňte libovolné rozumné číslo, podle kterého se vám ještě trénink vyplatí), neboť poslední 2 týdny netrénujete naplno (za předpokladu, že nehrajete baráž) a tudíž jsou ceny hráčů už dost nízko. To, co jste mohli prodat na začátku sezóny za hodně slušnej peníz seženete i 10x levněji, protože všichni hráči jsou už považováni za o rok starší. Takže prakticky místo 17ti letého mladíka, nakupujete už 18ti letého. Pokud začínáte, tak je toto právě nejlepší období na nákupy. Koupíte levně mladé maso, dáte mu ještě nějaký ten plný trénink a začátkem sezóny, kdy začínají nakupovat ostatní manažeři jste v klidu a trénujete své 18tky (popř. 19tky pokud jste úplní nováčci nebo moc škudlíte:)

5.2 Orientační ceny vytrénovaných hráčů

Existují různé účelové skupiny trenérů obrany, kteří se snaží o udržení „slušných“ cen vytrénovaných hráčů. Je to například D_T Cartel a další. Smyslem této snahy je neprodávat vytrénované hráče pod tlakem různých okolností pod cenou.

Pokud začněte s tréninkem obrany, bude vás mimo jiné zajímat, za kolik se dají vytrénovaní hráči prodat. Zde je hrubý odhad minimálních cen vytrénovaných obránců bez dalších sekundárek, který nemusí vždy odpovídat skutečnému stavu trhu (na konci sezóny obvykle ceny padají):
excelent 15 M formidable 30 M outstanding 50 M brilliant 75 M


6. Závěrem

Doufám, že vám tento návod pomůže nejen v počátcích vašeho hraní Hattricku, ale také se k němu budete vracet i později a bude vám dobrým rádcem i pomocníkem. Důležité je opět poznamenat, že se opravdu nejedná o jakýsi univerzální návod na to, jak hrát a vyhrát, mnoho hráčů se v názorech liší a mnoho jich s tímto textem nebude souhlasit. Zkrátka- každý má svoji hlavu a každý vidí věci jinak, což je dobré si uvědomit a neodsuzovat hned vše, s čím nesouhlasíte.

Doufám tedy, že jsem vám ukázal alespoň správný směr, kterým se při trénování obrany ubírat a pomohl lépe pochopit některé principy a zákonitosti hattricku. V dalších verzích návodu plánuji sjednotit jednotlivé stupně hodnocení, které jsou poněkud „nestandardizované“ neboť já hraji HT v angličtině a je pro mě nesmírně těžké psát názvy česky, tedy v jazyce, ve kterém dnes začínají prakticky všichni noví hráči. Proto prosím, abyste tento fakt zatím příliš neodsuzovali, protože k nápravě dojde (snad) brzy.


7. Přílohy

7.1 Stupně hodnocení

zdroj: http://www.hattrick-cz.com

7.1.1 Schopnosti hráčů

20. divine - boží
19. utopian - legendární
18. magical - okouzlující
17. mythical - dechberoucí
16. extra-terrestrial - impozantní
15. titanic - kolosální
14. supernatural - abnormální
13. world class - prvotřídní
12. magnificient - perfektní
11. brilliant - brilantní
10. outstanding - vynikající
9. formidable - nadstandartní
8. excellent - excelentní
7. solid - solidní
6. passable - ucházející
5. inadequate - neadekvátní
4. weak - nedostačující
3. poor - tristní
2 .wretched - katastrofální
1. disastrous - odstrašující

7.1.2 Schopnosti trenéra

8. excellent - excelentní
7. solid - solidní
6. passable - ucházející
5. inadequate - neadekvátní
4. weak - nedostačující
3. poor - tristní
2 .wretched - katastrofální
1. disastrous - odstrašující

7.1.3 Sponzoři & fanoušci

sending love poems to you - posílající líbesbrífy
dancing in the streets - tancující v ulicích
high on life - unešení
delirious - nadšení
satisfied - spokojení
content - nemající námitky
calm - chladní
irritated - podráždění
furious - vzteklí
murderous - mající vražednou náladu

7.1.4 Příjemnost (agreeability)

beloved team member - milovaný člen týmu
popular - populární
sympathetic - sympatický
pleasant - příjemný
controversial - kontroverzní
nasty - protiva

7.1.5 Čestnost (honesty)

saint like - učiněný andílek
righteous - spravedlivý
upright - férový
honest - čestný
dishonest - nečestný
infamous - bezectný (prostě parchant:))

7.1.6 Povaha

unstable - "sud prachu"
fiery - prchlivý
temperamental - temperamentní
balanced - vyrovnaný
calm - chladný
tranquil - "kus ledu"

7.1.7 Juniorský tým (Youth Squad)

excellent - vynikající
solid - solidní
passable - dostatečné
inadequate - nedostatečné
weak - slabé
poor - chudé
wretched - ubohé
disastrous - katastrofální

7.1.8 Atmosféra v týmu (Team spirit)

Paradise on Earth - Ráj na Zemi
walking on clouds - povznášející
delirious - plná nadšení
satisfied - spokojená
content - bez námitek
calm - klidná
composed - chladná
irritated - podrážděná
furious - vzteklá
murderous - vražedná
like the cold War - "Studená válka!"

7.1.9 Sebedůvěra týmu (Team self confidence)

slightly exaggerated - trochu přehnané
wonderful - skvělá
strong - silná
decent - decentní
poor - slabá
wretched - skoro žádná
disastrous - katastrofální

7.2 Měny

Země Převod Měna
ČR 1 1 Kč = 1 Kč
Slovensko 0,8 1 Sk = 0,80 Kč
Švédsko 4 1 kr = 4 Kč
Anglie 60 1 £ = 60 Kč
Země EU 40 1 € = 40 Kč
USA 40 1 US$ = 40 Kč


Pomocníci při tvorbě: Slavoj a Elrond Poděkování: Hattrick-cz.com (za ABC of tactics), John Newby (úvodní obrázek)


Bible (Likas, 1. prosince 2005 v 19:21)

Tohle není návod, to je bible, ale vzhledem k tomu že jsem taky trenér obrany tak díky. Dozvěděl jsem se pár nových věcí, hlavně o doplnění útoku, že tam opravdu nemám šetřit. Sice bez specky útočníka ani křídlo nemám, ale chce to toho standartkáře. Už jenom ty prachy.
BtW: Je kráter fakt tak dobrý? Ještě jsem ho nikdy nehrál.

Odpověď:) (Milamber, 2. prosince 2005 v 00:14)

No, on se sem ten návod dostla poněkud se zpožděním, vyšel už dávno a mezitím se zavedly nový typy tréninků a pokynů (FTW), takže někde už to není úplně 100% odpovídající a může to mást :( Poněkud se zvyšuje úloha křídel... snad někdy v další verzi přepíšu aby to bylo aktuálnější :)
Ad kráter: kráter je velice dobrá taktika, pokud soupeř má silnou obranu a zálohu, ale slabej útok... fakt je, že to není rozhodně žádnej zázrak, pokud není ta tvoje obrana hooodně nabušená (vzhlwedem k soupeřovu útoku). Osobně bych o téhle taktice přemýšlel až nakonec, kdy by se to OPRAVDU hodilo... sem to chválení možná trošku přepísk :o)

wow (fokjaa, 7. prosince 2005 v 02:00)

hodne pekne dilko, systematicky propracovane a snad uplne kompletni :)
trenuji sice kridla, ale pohled do kucharky obrancu je docela poucny
cetl jsem to hodne pres pul hodiny, ale stalo to za to
jen tak dal

Super (mansfeld, 16. prosince 2005 v 22:18)

Opravdu skvělý návod. Neexistuje i nějakej podobnej pro trenéry zálohy?

Poklona (Pimpos, 19. září 2006 v 15:26)

Marně jsem na téhle stránce hledal něco, co by mě zaujalo. Je mi jasný, že jsou tu stálí "štamgasti", kteří už mají HT v malíčku. Ale pokud sem přispívají, tak používají spoustu pojmů bez vysvětlení nemyslíce přitom na nováčky. Proto se hluboce klaním před tímto příspěvkem, kde se sice ty záhadné spojení používají také, ale jsou vždy vysvětleny. Děkuji autorovi za projevenou profesionalitu.

Hezky (Vasan, 18. října 2006 v 20:38)

Suprově sem si počet. Smekám, pač napsat takhle dlouhej článek to už chce hodně odhodlání. Fakt dobrý a příjemný čtení.

Dobrý článek (sokrates19, 1. června 2010 v 21:17)

Je to dobrý článek. I když nejsem začátečník a leccos už vím, je tu pár věcí, které jsem s radostí (údivem)objevil. Sám trénuji obranu 4-5-1 (liga) a 5-4-1 (přáteláky) a poslední sezonu jsem vydělal na prodeji obránců skoro 200 miliónů, což plánuji takto každou sezónu (zda se povede je druháí věc :-) ). Ty peníze pak cpu do zálohy (a pak do útoku) - což je děj zdlouhavý. Teď budu vytahovat tři obránce z juniorky (jsou to vlastně záložníci excelent a solida s ucházejícím bráněním a v áčku jim pojedu jen obranu, dokud nebudou v reprezentaci :-) A i kdyby ne, tahle cesta mladých nadějných obránců z juniorky je totiž za darmo...