Speciality hráčů a jejich využití
Do sekce Články - Články napsal Corwin 18. února 2009 v 21:58. 27306 přečtení.

Úvod

Tenhle článek jsem se rozhodl napsat, protože Dusttův článek na ht-cz už je hodně vousatý a obsahuje spoustu zastaralých a nepravdivých informací. Celý text jsem rozdělil na několik částí, budu postupovat od objektivních (věci z pravidel a věci považované za prokázané), až k subjektivním názorům na využitelnost různých specialit. V první části shrnu veškerou teorii o speckách, v druhé se zaměřím na praktické využití specialit při budování týmu a třetí se bude týkat mého osobního nástinu ideálního využití potenciálu týmu v souvislosti se speciálními událostmi.

Teorie

V podstatě tato část bude ucelený přehled faktů, týkajících se hráčských specialit a speciálních událostí.
Zhruba každý druhý hráč na hattricku má jednu z těchto speciálních vlastností:
- rychlý - nesvědčí mu extrémní počasí (déšť, slunečno), ale může ovlivnit gólově vývoj zápasu
- silový - vyhovuje mu deštivé počasí, nemá rád sluníčko
- technický - opak silového, miluje sluníčko, nemá rád déšť a navíc může dát gól soupeři ze speciální akce a jako jediný hráč má pří pokynu defenzivní útočník zvýšené využití přihrávek, takže zahraje automaticky lépe než stejný hráč na stejné pozici bez speciality
- nepředvídatelný - nemá na něj vliv počasí, může dát gól soupeři, ale je schopný nahrát i soupeři na gól
- hlavičkář - nemá na něj vliv počasí, může dát gól, ale můžete díky němu i gól dostat
- nezmar - nemá vliv na dění v zápase, hráč se rychleji léčí v případě zranění
Podrobněji se o specialitách hráčů a jejich výhodách i nevýhodách rozepíšu níže.

Speciální události:

Speciální události jsou akce nad rámec deseti "normálních" šancí na zápas. Kolik jich může být maximálně, se neví, ale už bylo v zápase šest vypsaných speciálních akcí.
Teď přijde troška domněnek, ale tyto věci se považují za obecně uznané. Každá speciální událost, která v zápasu padne, sníží pravděpodobnost padnutí další speciální akce, takže zápasů se spoustou speciálních šancí je minimum. Navíc je pravděpodobné, že zobrazování šancí funguje podobně jako u normálních akcí, tzn. pokud jsou tyto šance daleko od vstřelení gólu, tak se ani nezobrazí. Navíc pro speciální události platí několik dalších zákonitostí.
Žádná speciální akce se nezopakuje vícekrát za zápas se stejným výsledkem, tzn. můžete dostat dvě stejné speciální události, ale z jedné padne branka a druhá bude neproměněná. Z toho vyplývá to, že pokud vy dáte soupeři gól ze specky, tak pokud stejná speciální událost padne soupeři, tak už maximálně netrefí bránu. Další zákonitostí speciálních událostí je, že pokud už proběhlo všech pět normálních akcí, speciální akce už ve zbytku poločasu nepadne.
Nedlouho známou zákonitostí je závislost na držení míče, která je sice menší, než u normálních šancí, ale určitá závislost tam je. Takže specky u zápasu, kde se hraje bez zálohy, budou podstatně pravděpodobněji padat soupeři než vám.
Speciální události se dělí na dvě velké skupiny: na ty, které ovlivní výkon hráče (tzv. počasové), a ty, které mohou ovlivnit gólový stav zápasu.

Speciální události závislé na počasí
Prvně si probereme menší skupinu specek, závislých na počasí (tato část jsou v podstatě překopírovaná pravidla). Počasí může mít vliv na výkon hráčů s těmito specialitami:
- technický - hráč při dešti ztratí něco ze zakončování a tvorby hry, naopak při slunném počasí předvede ze stejných dovedností ještě něco navíc.
- silový - hráč bude mít lepší zakončování, bránění a tvorbu hry v dešti, zatímco na slunci ze zakončování část ztratí a navíc se rychleji unaví.
- rychlý - hráč přichází v deštivém a slunečném počasí o část dovedností bránění a při dešti ještě o část zakončování.
Výše uvedená fakta platí ovšem pouze v případě, že je to zmíněno v zápise o utkání a výkon hráče to ovlivní až od okamžiku, kdy se to vypsalo v zápisu o utkání. Pokud se tedy hláška objeví na konci zápasu, bude to mít vliv minimální, na začátku zápasu bude vliv na výkon hráče podstatně větší. Tato změna výkonu je vyjádřena i v hvězdičkovém hodnocení hráče.

Gólové speciální události:
Hráči mohou díky svým specialitám či jiným vlastnostem vytvořit gólovou šanci.
Pro gólové speciální události se hráči dle své pozice dělí na dvě skupiny. Skupinu defenzivní tvoří obránci (střední i křídelní) a střední záložníci. Do druhé skupiny (ofenzivní) patří krajní záložníci (křídla) a útočníci. Samostatnou kapitolu tvoří ve vztahu ke specialitám brankář (viz žebříčky na konci článku). Individuální pokyny (s výjimkou pokynu navíc) nemají na toto rozdělení vliv, takže ofenzivní obránce či střední záložník bude patřit stále do defenzivních hráčů, stejně jako útočník či křídlo hrající defenzivně bude stále patřit mezi ofenzivní hráče z pohledu speciálních událostí. Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma druhy hráčů je v tom, že ofenzivní hráči mají podstatně více šancí dát gól soupeři a nemohou zavinit gól do vaší sítě. Defenzivní hráči mohou dát gól i soupeři, ale mohou zároveň nabídnout soupeři laciný gól do vaší branky. Více si povíme u jednotlivých speciálních událostí.
Zde je výčet všech gólových speciálních akcí i s jejich popisem:
Rychlý – začínáme pravděpodobně nejčastější gólovou akcí spolu s rohem, rozlišujeme dva druhy rychlostních akcí, oba typy mají na starost ofenzivní hráči (útočníci a křídla) a počítají se jako různé akce. Tuto akci může zastavit obránce soupeře, pokud má také specialitu rychlý nebo pokud má dostatečně vysokou úroveň bránění
- akce vytvořená i zakončená stejným hráčem - hráč potřebuje na vytvoření i proměnění dostatečnou úroveň zakončování
- akce vytvořená ofenzivním hráčem s rychlostní specialitou a zakončená jiným ofenzivním hráčem, zpravidla útočníkem - hráč s rychlostní specialitou využije svoji dovednost přihrávky a zakončující hráč potřebuje překvapivě zakončování
Nepředvídatelný – tato specialita má dokonce čtyři gólové akce, které se k ní vztahují, ale přesto nepředvídaných speciálních událostí je v zápasech méně. Pozitivní speciální akce mohou mít u této speciality (na rozdíl od rychlostních speciálních akcí) i defenzivní hráči
- akce vytvořená i zakončená stejným hráčem - hráč potřebuje na vytvoření i proměnění dostatečnou úroveň zakončování
- akce vytvořená nepředvídatelným hráčem a zakončená jedním z ofenzivních hráčů (zpravidla útočníkem) - nepředvídatelný hráč využije svoji dovednost přihrávky a zakončující hráč potřebuje překvapivě zakončování
- akce vytvořená a zakončená nepředvídatelným hráčem - tato speciální akce není jako jediná závislá na vlastnostech hráče, ale na proměnění šance nějaké zakončování bude potřeba (hráč sebere míč soupeři a běží na branku)
- negativní akce vytvořená nepředvídatelným defenzivním hráčem - hráč díky nedostatečné úrovni bránění udělá v defenzívě chybu a vytvoří gólovou šanci pro soupeře
Technický – nepříliš častá speciální akce, ale už jsem viděl v jednom zápasu obě varianty (proměněnou i neproměněnou). Technický ofenzivní hráč se může prosadit do šance, pokud má soupeř na defenzivním postu (obránci a střední záložníci) alespoň jednoho hlavičkáře.
Hlavičkář – zvyšuje šanci na proměnění rohů a centrů z křídel (tzv. winger specka) a pomáhá při bránění soupeřových rohů
Roh – speciální akce, při které rozhoduje zahrávání standardních situací u hráče, který je na jejich zahrávání určen, vlastnosti brankáře a počet hlavičkářů na obou stranách. Do počtu hlavičkářů se nepočítá při “útočném“ rohu zahrávající hráč a brankář, při bránění rohu brankář. Roh patří mezi nejčastější speciální akce a může být zakončen dvěma způsoby (počítá se jako dvě růžné akce):
- roh zakončí hlavičkář
- roh je zakončen díky dostatečně vysoké vlastnosti zakončování hráče
Winger specka (Centr) – speciální akce podobná rohu, pouze místo standardních situací tuto specku vytvoří krajní záložník pomocí svojí schopnosti křídlo; zakončení opět dvěma způsoby:
- centr zakončí ofenzivní hráč se specialitou hlavičkář
- centr zakončí ofenzivní hráč s dostatečně vysokým zakončováním
Zkušenost – zkušený útočník využije svých zkušeností a vytvoří šanci, kterou sám zakončí
Nezkušenost – nezkušený obránce může zazmatkovat a z nedostatku zkušeností nabídne šanci soupeři
Únava – unavený defenzivní hráč (s nízkou aktuální úrovní kondice) může nabídnout šanci soupeři, pokud ofenzivní hráč soupeře má dostatečnou aktuální kondici

Specky a budování týmu

Takže teď pokročíme od teorie k praktičtějším záležitostem. Jak se dá přistupovat ke speckám při budování týmu?
Můžete prostě speciální vlastnosti hráčů ignorovat a jít po ceně, což mi přijde jako nejhorší varianta. Protože pak nejspíše dopadnete tak, že budete mít v záloze samého nepředvídatelného hráče bez bránění a přihrávek, případně s jinou nevhodnou specialitou. Tím pádem nejen, že vaši soupeři se moc nemusí bát, že by od vás dostali moc gólu ze speciálních událostí, ale navíc jim ještě vaši hráči mohou pomoci nějaký ten gól do vaší branky přidat.
Druhou variantou je kupovat zásadně hráče bez specialit - sice tím nemůžete využívat jejich přednosti, ale na druhou stranu se vyhnete situaci, kdy vaši hráči budou připravovat spíše góly soupeři, než svým spoluhráčům.
Třetí varianta - mít o speckách přehled, nevyhledávat je, ale pokud to jde, koupit hráče s vhodnou speciální vlastností (asi nejčastější varianta ve vyšších ligách).
Další varianta – zaměřit se na specky s tím, že pro ofenzivní pozice nebudete kupovat hráče bez vhodné speciality a na defenzivní pozice jen když to vyjde (vhodné specky pro obránce a záložníky nepokládat za tak důležité.)
Poslední variantu jsem pracovně nazval speckový fanatismus. Do týmu (s výjimkou brankáře) nesmí hráč bez vhodné speciality. To už je sice poněkud extrém, ale existují týmy, které tuto strategii při nákupu hráčů využívají. Jde o maximální optimalizaci specialit v týmu a maximální využití jejich potenciálu.

První dva uvedené způsoby mi přijdou jako mrhání potenciálem speciálních vlastností hráčů a ochuzování se o možnost přiklonit misku vah na svoji stranu ve vyrovnaných zápasech. Třetí způsob volí nejspíše většina hráčů, kteří už se s týmem dostali na nějakou úroveň a zkouší nové možnosti, jak zlepšit výkonnost týmu, ať už z důvodu maximalizace výkonu vzhledem k platu, nebo ze zvědavosti.
V poslední době pozoruji ve vyšších ligách vyšší zájem klubů o speciality hráčů na ofenzivních pozicích a stále více týmů se snaží získat konkurenční výhodu proti soupeřům, protože vyšší ligové úrovně už jsou poměrně hodně vyrovnané a týmy se snaží při zhruba stanovené úrovni platů "vyždímat" z týmu maximum.
Pátá varianta není moc obvyklá, jak už jsem zmiňoval, ale rozhodně - pokud si projdete pár lig v nejvyšších třech úrovních, tak někoho takového určitě objevíte (dá se říct že i já ji preferuji).
Strategie, týkající se vyhledávání vhodných hráčů se specialitou a ještě vhodnými vlastnostmi je náročná nejen na peníze, ale i na čas, protože najít hráče s těmito vlastnostmi bývá opravdu problém a pokud už se objeví na trhu, rozhodně za ně připlatíte něco navíc (někdy více, někdy méně). Takže pokud se rozhodnete začít využívat naplno možnosti specialit hráčů, dá vám to dost práce. A co z toho budete mít, vyplatí se to vůbec? Podle mého ano:
1. Body a góly navíc - díky speciálním akcím můžete dát za sezónu spoustu gólu (např. v předminulé jsem měl průměr vyšší než jeden gól ze specky za zápas v lize - tzn. proti vyrovnaným soupeřům). Takto můžete občas vstřelit gól, který bude znamenat zisk bodu či bodů... Nemluvě o tom, že jsou situace, kdy se počítá každý gól, jak se můžete přesvědčit na příkladu obou našich reprezentací v minulé sezóně. Fanoušci také ocení nějaký ten gól navíc.
2. Maximalizace výkonu týmu v zápase - pokud máte v týmu hráče na úrovni 15-16, případnou koupi hráče s vyšší vlastností už celkem dost pocítíte na týdenních nákladech na platy. Takže máte možnost jak získat výhodu proti soupeřům a neplatit horentní sumy na platech - kupovat hráče se přidanou hodnotou (speciální a sekundární vlastnosti). Za speciální vlastnosti hráče neplatí na platu nic navíc, za sekundární vlastnosti to na týdenní výplatě na této úrovni prakticky nepoznáte, ale v zápase ten rozdíl rozhodně poznat bude. Osobně se snažím nakupovat hráče se sekundárkami a speckou.
3. Eliminační výhoda - jak už jsem psal, každá speciální akce může padnout jen jednou a každá speciální šance snižuje šanci na další speciální akci v zápasu, takže pokud vy budete mít vhodné speciality u hráčů a čím více speciálních akcí získáte vy, tím menší pravděpodobnost bude mít soupeř na gól ze speciální akce (zvláště pokud se na speciality u hráčů nezaměřuje).
4. Výhoda proti defenzivně zaměřeným týmům - pokud máte vhodně složený tým z hráčů se specialitami, soupeři většinou nestačí pouze ubránit váš útok, ale musí počítat s tím, že aby si odvezl alespoň bod, tak bude muset dát i nějaký gól. Protože vaši hráči se mohou díky svým speciálním vlastnostem prosadit bez ohledu na to, jak dobrou má obranu a nebude se moct spoléhat pouze na obranu a doufat v bezbrankovou remízu. Opravdu výjimečně se stane, že v zápasu nedáte ani gól.

Teď jsem tu vyjmenoval důvody, proč se vyplatí se specialitami hráčů vhodně pracovat a ještě vám chci nastínit několik variant, jak složit tým s ohledem na speciality hráčů.
Začneme rovnou jednou z poslední dobou velice oblíbených variant, kterou je tzv. quick+head. Všichni ofenzivní hráči (křídla a útočníci) mají specialitu rychlý, v obraně a záloze jsou téměř výhradně hlavičkáři. Tento model je oblíbený kvůli velkému počtu hlavičkářů (bránění i zahrávání rohových kopů) a přitom neomezuje ofenzivní pozice, které se snaží maximalizovat šanci na speciální akci rychlého hráče (která padá v zápasech nejčastěji). Nevýhodou této taktiky je zaměření prakticky hlavně jen na dvě speciální akce (roh a rychlostní specka), které sice padají nejčastěji, ale pokud padnou soupeři a on je promění, tak vaši hráči už tam jsou tak trochu k ničemu. Ale musím sportovně přiznat, že tato varianta nastává velmi zřídka a sám používám momentálně tuto variantu v soutěžních zápasech.
Obměnou předchozí strategie s větší variabilitou na ofenzivních postech je mix+head varianta, kdy jsou speciality hráčů rozděleny takto: např. jeden nepředvídatelný a jeden hlavičkář, k tomu dva rychlí hráči. V obraně opět téměř výlučně hlavičkáři. Výhodou je, že tým už není závislý pouze na jedné specialitě, ale zase se sníží šance, že nejčastější specialitu dostanete vy a tím vyšší šanci na její získání má soupeř.
Mezi dříve velmi oblíbené taktiky patřila takzvaná all-head varianta, tzn. všichni hráči v týmu měli specialitu hlavičkář (všichni ofenzivní i defenzivní). Výhodou bylo, že pokud tým měl kvalitního hráče na zahrávání standadních situací, tak dal velmi často gól z rohu a s dobrými hráči na křídlech nebyla ani winger specka výjimečnou událostí. Ale byla to opravdu velice jednostranně zaměřená strategie a v současné době nevím o týmu, který by ji používal.
Jak vidíte, variant je velké množství, ještě zde načrtnu svoji představu, kterou chci vyzkoušet v praxi, zatím nevím jestli bude tak účinná jak předpokládám, ale snad se mi to povede ověřit..
V obraně jeden nepředvídatelný hráč s dobrými přihrávkami, další defenzivní hráči 3-4 hlavičkáři, 1-2 silový, na křídle rychlý a hlavičkář (případně další rychlý nebo nepředvídatelný), v útoku nepředvídatelný a rychlý. Velkou výhodou by byla obrovská variabilita, nevýhodou riskování negativních speciálních událostí (nepředvídatelný defenzivní hráč, nebezpečí tech/head speciality soupeře).

Jednotlivé pozice a nejvhodnější speciality

Nakonec jsem si nechal nejvíce subjektivní části článku a to jsou žebříčky vhodnosti specek na jednotlivé pozice.

Brankář:
1. Nepředvídatelný – může dát gól díky této specialitě
2. Silový – pouze pokud u něj máte vysoké bránění, jinak až 6 kvůli případné únavové hlášce
3. - 6. Hlavičkář, Technický, Rychlý a žádná – nic z toho mít nebude, ale ani mu neuškodí

Obránci:
1. – 2. Hlavičkář a Silový – Hlavičkář se hodí na rohy, nevýhodou je riziko tech/head, Silový může získat bránění i tvorbu hry v dešti
3. Nepředvídatelný – může jako jediný defenzivní hráč skórovat díky své specialitě, zvláště se hodí pro nadprůměrné obránce co se vlastností týká. Pořídit hráče s vysokými přihrávkami a vysokým bráněním, aby se co nejvíce snížila šance na to, že zaviní gól do vaší branky.
4. Rychlý – sice může ztratit bránění v dešti i na sluníčku, ale může zastavit soupeřova rychlého ofenzivního hráče, navíc využití univerzálního hráče s vysokým křídlem jako defenzivní křídlo a možnost dát gól nebo na něj přihrát
5. – 6. Technický a žádná – opět, nic z toho mít nebude, ale ani mu to neuškodí

Záložníci:
1. – 2. Hlavičkář a Silový – Hlavičkář se hodí na rohy, nevýhodou je riziko tech/head, Silový může získat bránění i tvorbu hry v dešti
3. – 5. Technický, Rychlý a žádná – technický může přijít o tvorbu hry v dešti a na sluníčku zase tvorbu hry může získat, žádná nemá vliv a rychlý může ztratit bránění, ale opět ho lze zahrát na křídle (na střed) a pak může opět dát gól nebo na něj přihrát
6. Nepředvídatelný – Sice může také dát gól, ale osobně pochybuji, že budu mít někdy záložníka s tak vysokým bráněním a přihrávkami, aby převýšily výhody nad nevýhodami (gól do vlastní sítě proti šanci na gól do sítě soupeře).

Křídla:
1. Rychlý – pokud má vysoké přihrávky a případně i zakončování, asi nejlepší specialita pro křídlo
2. - 3. Nepředvídatelný a Hlavičkář – Nepředvídatelný se bude hodit také s dobrými přihrávkami a případně i zakončováním, Hlavičkáře bych volil dost možná i jako číslo jedna v případě, že kupujete hráče bez přihrávek a zakončování (rohy a winger specky)
4. Technický – šance na gólovou specku proti soupeřovu hlavičkáři, může ztratit sekundární dovednosti v dešti a ty samé sekundární vlastnosti může získat při slunečném počasí
5. – 6. žádná a Silový – žádná nemá výhodu ani nevýhodu, Silový získá v dešti, ale na sluníčku se rychleji unaví

Útočníci:
1. Rychlý – nejčastěji padá specialita, zvláště pokud má hráč dobré přihrávky a zakončování
2. Nepředvídatelný – opět je výhodou, pokud má hráč dobré přihrávky a zakončování
3. Hlavičkář – může zakončit winger specku a roh, hodí se i na bránění rohů
4. Technický - šance na gólovou specku proti soupeřovu hlavičkáři, může ztratit zakončování v dešti a na sluníčku může zakončování získat
5. žádná – nemá výhody ani nevýhody
6. Silový - získá v dešti a ztratí na sluníčku zakončování, navíc půjde dolů jeho výkon díky rychlejšímu úbytku sil a protože málokdo si může dovolit mít adekvátní náhradu v týmu, tak bude hrát bez ohledu na počasí

Z důvodu ankety přidám ještě odkaz na Dusttův článek.


Žádný komentář nebyl nalezen.